Zarejestruj / Zaloguj
Opalanie bez efektu fotostarzenia

opalanie, fotostarzenie

Czasy, kiedy słońce oraz opalanie były zdrowe minęły. Owszem na skutek promieni słonecznych ogrzewają się ludzkie kości oraz organizm wytwarza witaminę A, która wzmacnia paznokcie i włosy, ale trzeba zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby cieszyć się zdrową opaloną skórą. Promienie UV przenikają do atmosfery i człowiek musi chronić się przed ich negatywnym działaniem na oczy oraz skórę.


Reklama


W okresie letnim w sposób szczególny należy dbać o skórę. Narażanie jej na zbyt długą ekspozycję na słońce, bez żadnej ochrony może doprowadzić do:

- przyspieszonego starzenia skóry,
- fotostarzenia skóry,
- groźnych poparzeń skóry,
- powstawania przebarwień na skórze,
- przesuszenia skóry,
- powstawania brązowych narośli,
- łuszczenia się skóry.

Przygotowanie do opalania – zabiegi pielęgnacyjne
Planując wyjazd do ciepłych krajów lub na letni urlop, na około miesiąc przed podróżą można już poczynić pierwsze zabiegi pielęgnacyjne dla dobra skóry. Wskazane są peelingi oraz procedury nawilżająco - odżywcze skórę.

W celu zapewnienia maksymalnej ochrony do opalania można odpowiednio się do niego przygotować tzn.:
- na około 3 tygodnie przed opalaniem przyjmować tabletki zawierające beta-karoten, które zmniejszają wrażliwość skóry na promienie UV i pobudzają tworzenie naturalnej bariery ochronnej na skórze tzn. melaniny;
- zabezpieczyć się w odpowiednio dobrane kosmetyki do opalania, włączając w nie sztyfty ochronne, które stosuje się na najbardziej narażone na poparzenia części twarzy, czyli na nos, kości policzkowe i uszy;
- wybierając się na wakacje należy zrezygnować z mocno pachnących perfum oraz wód toaletowych;
- jeśli dana osoba przyjmuje leki, to należy również przedyskutować z lekarzem, czy nie wywołają one uczelnia i nie przyczynią się do powstania przebarwień.

Dobór kremów na opalanie
Najogólniej ujmując to „złotą zasadą” przy doborze kremu do opalania jest: im ciemniejsza karnacja, tym niższy filtr.
Kremy dla bardzo ciemnej karnacji, która zawsze opala się na brązowo
Dla ciemnej karnacji najlepsze są kremy o niższym filtrze tzn. 10-4 SPF. Niemniej jednak rozpoczynając proces opalania najlepiej jest zacząć od kremu o wyższym SPF np. pomiędzy 20-30. W ten sposób skóra będzie stopniowo przygotowywana do promieni słonecznych.
Kremy dla ciemnej karnacji, szybko opalającej się, którą parzy ostre słońce
Dla tego typu karnacji najlepsze są kremy o filtrze 10-20 SPF. Przez pierwsze dni warto jest smarować się kremem o filtrze 30 SPF, żeby stopniowo przyzwyczajać skórę do promieni słonecznych.
Kremy dla osób z jasną karnacją, która trudno opala się
Dla takiej cery najlepiej jest stosować kremy o wysokim faktorze tzn. o 20-30 SPF. Dzięki zabezpieczeniu takim wysokim filtrem, skóra nie będzie się czerwienić.
Kremy dla skóry bardzo wrażliwej
Skóra wrażliwa, która opala się na czerwono wymaga szczególnej ochrony. Zalecane są kremy o faktorze bardzo wysokim tzn. o 30-50 SPF.
Komentarze (6)

awatar
~wanda napisała:
2013-08-30 14:17:55
Warto w takiej sytuacji siegac po prostu po sprawdzone suplementy które obok dobrych kosmetyków pozytywnie wpłyną na naszą skóre. Mam tu szczególnie na mysli chociazby My Beauty System. Same bedziecie zachwycone efektami.

awatar
ROZZEN napisała:
2013-07-14 09:52:07
Kiedyś opalanie nie było takie szkodliwe, inne były promienie słoneczne,każdy to chyba stwierdza.Ja wiem po sobie że nie mogę przesadzać z opalaniem,nie leżę godzinami na słońcu
i wybieram pory kiedy nie ma dużej ekspansji słońca,i mam kosmetyki z wysokimi filtrami.Zabezpieczam się by nie było niemiłych niespodzianek dla mojego ciała.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie