Zarejestruj / Zaloguj
Pielęgnacja skóry zimą

skóra zimą

Zima pomimo swego śnieżnego piękna jest niekorzystnym okresem dla skóry. Ciągłe zmiany temperatury spowodowane wychodzeniem na bardzo zimne powietrze oraz późniejszym powrotem do bardzo ciepłego pomieszczenia przyczyniają się do znacznego wysuszenia naskórka.Utrata wody ze skóry oraz zachwianie gospodarki wodnej w jej warstwie epidermalnej mogą doprowadzić do przesuszenia skóry, a w późniejszym okresie do zmarszczek. Działanie suchego powietrza, mroźnego wiatru oraz niskich temperatur może doprowadzić do:
- uszkodzenia płaszcza wodno – lipidowego naskórka;
- nadmiernego wysuszenia,
- zaczerwień,
- podrażnień.

Tylko odpowiednia pielęgnacja skóry podczas trwania zimy może ją uchronić przed przedwczesnym starzeniem. O tej porze roku podstawowym zadaniem pielęgnacyjnym jest ochrona skóry przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a z tym związana jest szczególna troska o płaszcz wodno-lipidowy naskórka.

Znaczne spadki temperatury wpływają na zahamowanie procesów produkcji łoju. Natomiast zimny mocny wiatr powoduje, że skóra jest słabiej ukrwiona, co pogarsza jej metabolizm. Wszystkie wyżej wymienione czynniki prowadzą do:
- wysuszenia skóry,
- zwiększenia wrażliwości skóry i zaczerwień,
- utraty elastyczności.
Bardzo ważnym elementem procesu pielęgnacji skóry jest odpowiednie jej nawilżanie oraz natłuszczanie.
Wychodząc z domu, gdy temperatury są poniżej 10oC trzeba skórę natłuścić, nie wolno smarować jej kremami nawilżającymi, które zawierają cząsteczki wody. Mogą one, bowiem przyczynić się do odmrożenia skóry.

Kremy stosowane zimą powinny zawierać składniki, które delikatnie natłuszczają skórę, przez co chronią ją przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. Ponadto, ważnym jest aby wcierany w skórę kosmetyk zawierał substancje, które łagodzą podrażnienia i przeciwdziałają jej łuszczeniu.

Zimą w sposób szczególny powinno się zadbać o to, jakie kosmetyki są stosowane rano przed wyjściem na powietrze i po powrocie do domu. Na półce z kosmetykami powinny zagościć dwa rodzaje kosmetyków, a mianowicie powinny tam być te zarówno natłuszczające, jak i silnie nawilżające. Kremy lekko natłuszczające wskazane są do użytku przed wyjściem do pracy, natomiast te głęboko nawilżające na noc. Ponadto, bardzo ważne jest wykonywanie zabiegów głęboko nawilżających. W związku z powyższym wskazane jest nakładanie masek:
- algowych,
- witaminowych,
- zawierających masło Shea,
- d-pantenol,
- mocznik,
- olej bawełniany,
- hydraprotectol,
- alantoinę.
Dodatkowo należy unikać stosowania zwykłego mydła, kosmetyków zawierających alkohol oraz pamiętać o używaniu kremów ochronnych zawierających witaminę A i E oraz filtry przeciwsłoneczne. Warto jest również pamiętać, że „zimowe słońce” jest równie groźne, jak „letnie”, dlatego stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB jest jak najbardziej wskazane, zwłaszcza przy zimowych eskapadach na wysokie stoki górskie.

 

Na prośbę naszych użytkowników artykuł publikujemy ponownie.
Komentarze (41)

awatar
~grazia napisała:
2015-03-06 18:40:11
masło shea jest super! nawilża i wygładza, dostarcza mnóstwo witamin potrzebnych, aby skóra wyglądała młodo i zdrowo. moje ostatnie odkrycie to mleczko pod prysznic care pro z masłem shea, ślicznie pachnie i zostawia skórę miłą w dotyku i nawilżoną :)

awatar
justine49 napisała:
2015-01-16 14:45:15
Właśnie bardzo dobry temat. Zimą mnie osobiście strasznie przesusza się skóra, elektryzują włosy raczej na nie korzyść działa na mnie ta pora roku. Musze bardzo dbać o nawilżenie swojego ciała.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie