Zarejestruj / Zaloguj
Rozstępy – profilaktyka i możliwości ich korekty

rozstępy

Do niedawna rozstępy kojarzono tylko z kobietami w ciąży. Obecnie ten problem dotyczy coraz szerszej części populacji. Zarówno ludzi młodych jak i dojrzałych. Rozstępy często towarzyszą gwałtownemu przyrostowi masy ciała jak i szybkiemu rośnięciu w okresie dojrzewana.


 
Rozstępy mogą również pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza u osób, które przewlekle stosują lub są leczone sterydami. Odpowiedzialne za to mogą być również tabletki antykoncepcyjne i inne tabletki hormonalne.
Coraz częściej problem ten dotyczy mężczyzn, którzy biorą sterydy lub też nie pielęgnują swojego ciała.

Rozstępy początkowo są zgrubiałe, wypukłe, a potem ulegają spłaszczeniu. Pojawiają się w miejscach działania największego naprężenia na włókna skóry właściwej: na ramionach, piersiach, plecach, brzuchu, udach oraz pośladkach. Występują obustronnie, mogą układać się promieniście, w sposób wachlarzykowaty lub równoległy.

Powodem powstawania rozstępów jest różnica pomiędzy wytrzymałością skóry a siłami rozciągającymi ją. Powstawanie ich jest całkowicie bezobjawowe, w niektórych przypadkach połączone jest z delikatnym odczuwaniem świądu, pieczenia oraz bólu. Tworzą się one na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie jest powiązane jest z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny.

Aby zapobiec ich powstawaniu należy stosować kosmetyki stymulujące powstawanie kolagenu. Odpowiednie efekty uzyska się stosując do tego preparaty medyczne i kosmetyczne w  pierwszym etapie tworzenia się rozstępów, kiedy są one czerwone, jasnoróżowe lub czerwownoniebieskie. Układają się w postaci równoległych pasów. W fazie wstępnej inaczej określanej fazą zapalną, mogą być one łatwo i trwale usunięte.

Gorzej korygować rozstępy, gdy wejdą one w etap drugi tzw. fazę zanikową. Wtedy czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu, a na skórze powstają białe prążki, które jest bardzo trudno wyeliminować. W codziennej pielęgnacji nie może wówczas zabraknąć systematycznych masaży olejkami, balsamami i kremami, dzięki którym skóra jest dotleniona i odżywiona. Zaleca się również stosowanie odpowiednich zabiegów kosmetycznych i estetycznych, które mogą skutecznie skorygować rozstępy już istniejące oraz całkowicie wyeliminować problem ich powstawania.
 
Komentarze (0)

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie