Kwas hialuronowy inaczej nazywany hialuronianem jest glikozaminoglikanem, który naturalnie występuje w ludzkim organiźmie. Znajduje się on w tkance łącznej, a głównie w tkance stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych oraz płynach ustrojowych. Kwas hialuronowy jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej (bezpostaciowego żelu proteoglikanowego).
Ponadto łączy on włókna kolagenowe i elastynowe. Ilość kwasu hialuronowego w skórze zależy m. in. od wieku i pory roku.
W młodej skórze kwasu hialuronowego jest wystarczająco dużo, co gwarantuje jej elastyczność, sprężystość oraz brak zmarszczek. Gwałtowny spadek zawartości kwasu hialuronowego w skórze odnotowuje się u osób po 40 roku życia. Wtedy na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki oraz fałdy.
W okresie letnim pod wpływem promieni słonecznych kwas hialuronowy ulega degradacji. W rezultacie, której dochodzi do fotostarzenia skóry.
Kwas hialuronowy posiada zdolność wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa gospodarka wodą w komórkach. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu komórek kwas hialuronowy zapewnia elastyczność tkanek oraz transportowanie substancji pokarmowych do wnętrza komórek. Ponadto kwas hialuronowy tworzy swoistego rodzaju barierę dla płynów międzytkankowych oraz bakterii. W związku z powyższym kwas hialuronowy pełni funkcję przeciwzapalne, przeciwbólowe, odnawiające stawy oraz bierze udział w rozmnażaniu komórek w tzw. profileracji komórek.
Kwas hialuronowy jest absorbowany przez ciało człowieka i metabolizowany w wątrobie.
Podsumowując kwas hialuronowy:
- jest naturalnym składnikiem organizmu ludzkiego,
- występuje w tkance łącznej,
- posiada zdolność wiązania cząsteczek wody,
- ulega wchłanianiu przez orgaznim,
- bierze udział w rozmnażaniu komórek.
Kwas hialuronowy jest kluczowym składnikiem tkanki łącznej, który wpływa na kondycję skóry. Łącząc włókna kolagenowe i elastynowe zapewnia skórze młody wygląd. Skóra z odpowiednią ilością hialuronianu jest: jędrna, elastyczna i gładka. Nie tworzą się na niej zmarszczki, ani ubytki tkanki. Dzięki temu twarz nie traci swojej młodzieńczej objętości i zachowany jest jej ładny owal.
Z wiekiem skóra traci kwas hialuronowy, który można uzupełnić m. in. poprzez iniekcję wypełniaczy zrobionych na bazie hialuronianu.
Komentarze (2)
![]() |
2009-09-09 00:30:48 |
Kwas hialuronowy - najnowszy przebój medycyny estetycznej nie jest właściwie w medycynie niczym nowym. Od lat jest stosowany np. w okulistyce czy ortopedii. Początkowo był pozyskiwany z różnych nieapetycznych części zwierząt. Dopiero, gdy wprowadzono biochemiczne metody wytwarzania kwasu hialuronowego stał się on powszechnie dostępny m.in. jako składnik kremów. Autorka artykułu podaje dużo informacji na temat stosowania kwasu hialuronowego, zbyt delikatnie napomyka jednak o fakcie, że wypełniacz ten jest w sposób naturalny stale wchłaniany przez organizm, a tym samym zabieg usuwający zmarszczki trzeba powtarzać co około pół roku. |
![]() |
2009-03-20 14:27:06 |
Super zdjęcie :) Robi wrażenie. |