Zarejestruj / Zaloguj
Szkliwo zębów - ścieranie i dolegliwości z tym związane

szkliwo

Ścieranie się szkliwa jest procesem naturalnym i tak jak wszystkie tkanki naszego organizmu podlega działaniu czasu. Choć jest najtwardszą tkanką też się starzeje i zużywa. Możemy jednak ten proces spowolnić poprzez stosowanie odpowiednich szczoteczek do zębów (powinny być o zaokrąglonych i miękkich włóknach) oraz dobrej jakości pasty. Nie należy stosować szczoteczek  z włosia naturalnego, ponieważ w kanalikach tych szczoteczek gromadzi się bardzo dużo bakterii. 


 

Badania pokazują, iż w ciągu całego życia warstwa szkliwa ulega redukcji - grubość zmniejsza się z 1,5 mm do 0,5 mm. Powoduje to iż zęby są bardziej narażone na  działanie wielu czynników zewnętrznych jak i bakterii.
Innymi konsekwencjami starzenia się szkliwa jest estetyka i wygląd zębów. Gdy jego grubość się zmniejsza, substancje barwiące występujące w  kawie, herbacie, sokach czy winie łatwiej wnikają i przebarwiają zębinę.

Niewystarczająca dbałość o szkliwo powoduje:
- próchnicę,
- nadwrażliwość zębów,
- zapalenie i krwawienie dziąseł.

Największym wrogiem szkliwa jest próchnica
, która rozpuszcza nieorganiczne składniki szkliwa. Aby zapobiec jej rozwojowi należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. W momencie uszkodzenia szkliwa nasze zęby są narażone na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych i bakterii (szkliwo zabezpiecza i ukrywa  bardzo wrażliwe części zęba takie jak: zębinę i miazgę).

Nadwrażliwość zębów
objawia się bólem w przypadku kontaktu z ciepłymi i zimnymi napojami lub powietrzem. Pomocne w leczeniu tej przypadłości jest stosowanie specjalistycznych past do zębów.

Zapalenie i krwawienie z dziąseł w czasie ich szczotkowania wywołują głównie bakterie beztlenowe, które występują w płytce nazębnej. W takim przypadku należy starannie czyścić jamę ustną i jak najszybciej zgłosić się do stomatologa celem badania, diagnozy i dalszego leczenia.

Badania naukowe, jakie przeprowadzono ostatnio w Wielkiej Brytanii, jednoznacznie pokazały, że główną przyczyną osłabienia szkliwa są kolorowe napoje gazowane. Wystarczy tylko raz dziennie je pić, aby znacznie wzrosło ryzyko uszkodzenia szkliwa. Osobom, które piją kilka szklanek dziennie, ryzyko osłabienia szkliwa wzrasta nawet o 513% niż u tych, którzy takich napoi nie spożywają.


Ważne jest, aby pamiętać: dbając o nasze szkliwo, dbamy o nasze zęby i piękny uśmiech!
Komentarze (4)

awatar
lady076 napisała:
2015-02-28 21:24:16
Ścieranie się to rzeczywiście problem, łatwo o nadwrażliwość. Za erozję szkliwa odpowiedzialne są kwasy, które sa np w sokach. Warto wyżuć gumę po posiłku by zneutralizować działanie kwasów i przywrócić dobre ph.

awatar
Paulina napisała:
2013-03-07 15:55:56
Ja niestety nabawiłam się nadwrażliwości po paście wybielającej :(

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie