Zarejestruj / Zaloguj
Rodzaje łysienia

łysienie

Istnieją różne kryteria podziału rodzajów łysienia. Z medycznego punktu widzenia łysienie możemy podzielić na:
- łysienie bliznowaciejące;
- łysienie niebliznowaciejące, do którego zaliczamy:
o łysienie androgenowe u mężczyzn,
o łysienie androgenowe u kobiet,
o łysienie anagenowe (tzw. plackowate),
o łysienie telogenowe.


Krótka charakterystyka poszczególnych rodzajów łysienia

Łysienie bliznowaciejące to ogólna nazwa na proces łysienia zachodzący na skutek zaburzeń mieszka włosowego. Zanik mieszka może być spowodowany zarówno zmianami chorobowymi lub ich nieodwracalnym uszkodzeniem np. oparzeniem. Istnieje wiele czynników, które może trwale uszkodzić mieszek m.in. grzybica, gruźlica, kiła, rozwijający się nowotwór, liszaj etc.

 

Łysienie androgenowe u mężczyzn spowodowane jest aktywnością męskiego hormonu dihydrotestosteronu (DHT). Pod wpływem tego hormonu mieszki włosowe zmniejszają się i z czasem produkują coraz słabsze włosy. Cały ten proces jest wynikiem złożonych przemian biochemicznych, które zachodzą w mieszkach. DTH powstaje z testosteronu, który łączy się z enzymem nazywanym 5 alfa reduktazą typu drugiego. Po przekształceniu testosteronu przez 5 alfa reduktazę powstaje dihydrotestosteron (DTH). Ten rodzaj łysienia jest dziedziczny.

 

Łysienie androgenowe u kobiet ma zazwyczaj charakter ogólny. Oznaką tego łysienia jest całościowa utrata włosów i nadmierne wypadanie ich z okolic ciemienia oraz linii włosów. Przyczyna tego łysienia jest taka sama jak w przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn.

 

Łysienie anagenowe następuje na skutek zahamowania podziałów komórkowych macierzy włosa i przedwczesnego zakończenia fazy wzrostu włosa. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia korzenia włosa i jego wypadnięcia. Ten typ łysienia występuje przy chemioterapii, radioterapii, ciężkich układowych infekcjach.

 

Łysienie telogenowe polega na przejściu dużej liczby włosów rosnących w fazę zaniku (katagen) i spoczynku (telogen). Kiedy kończy się ten proces znacznie zwiększa się liczba włosów telogenowych, a nadmierna utrata włosów pojawia się po 2-4 miesiącach od momentu zadziałania szkodliwego czynnika. Wśród przyczyn łysienia telogenowego możemy wyróżnić: zaburzenia hormonalne, infekcje, niektóre leki oraz szereg chorób m.in. ostre stany gorączkowe, gruźlicę, kiłę etc.

 
Komentarze (9)

awatar
scrabble napisała:
2015-10-15 22:29:35
Świetny artykuł, krótko i zwięźle. Ostatnio coraz więcej się słyszy o tych problemach, wiem, że zwłaszcza dla kobiet ale i młodych mężczyzn jest bardzo przykrym schorzeniem. Przerażające też jest podejście lekarzy do tego, często bagatelizują problem, nie umieją postawić się na miejscu pacjenta...

awatar
malutka20 napisała:
2015-10-09 18:26:25
A najsmutniejsze w tym wszystkim jest to , że jeśli już zacznie się ten problem to tylko profesjonalne zabiegi i terapię mogą nam pomóc.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie