Zarejestruj / Zaloguj
Znamiona - ogólna charakterystyka

usuwanie znamion

Bardzo ważnym zadaniem, jakie stoi przed dzisiejszą medycyną jest wczesne zapobieganie przerzutom nowotworu. Czarne i brązowe zmiany skórne mogą być przypadkiem melanocytów złośliwych (łac. - melanoma malignum), popularnie nazywanych rakiem skóry. Rozpoznanie w porę zmian rakowych na skórze może całkowicie wyeliminować zagrożenie dalszych przerzutów nowotworu.W profilaktyce przeciwdziałającej zachorowaniu na raka zalecane jest wykonywanie autobadania. Pozwala ono wychwycić nawet najmniejsze zmiany na skórze i odpowiednio szybko na nie zareagować. Każda różnica w kolorycie skóry, czy też niepokojące zmiany w jej dotyku, powinny być natychmiast diagnozowane przez lekarzy.

 

 

 

Do najczęściej spotykanych zmian pigmentowych skóry możemy zaliczyć:

- znamiona zwyczajne, które pojawiają się na ciele człowieka w ciągu jego całego życia. Zazwyczaj są to zwykłe brązowo-czarne plamki (pieprzyki), które charakteryzują się:
• symetryczną powierzchnią,
• średnicą nie przekraczającą 5 mm,
• profilem gładkim lub lekko podniesionym.
Osoby posiadające powyżej 50 takich znamion należą do grupy, która powinna być pod baczną obserwacją lekarską. Znamiona na skórze, które zaczynają krwawić, zmieniać kolor, czy też wielkość, przeważnie wymagają natychmiastowego usunięcia,

 

- znamiona nietypowe, tzw. dysplastyczne, które spotykane są średnio u jednej osoby na dwanaście badanych. Często myli się je z melanocytami złośliwymi, ponieważ:
• są niesymetryczne,
• ich wielkość przekracza 6 mm,
• występują na nich znaczne zmiany kolorytu.
W przeciwieństwie do znamion zwyczajnych pojawiają się one na skórze przez całe życie człowieka, zwłaszcza na obszarach narażonych na działanie promieni słonecznych. Tego rodzaju znamiona powinny być pod stałą obserwacją lekarską, jednak wycinanie ich nie jest konieczne. Należy je chronić przed promieniami UV,

 

 - znamiona wrodzone, które występują u około 1 % nowonarodzonych dzieci i charakteryzują się:
• wyraźną brązową barwą,
• szorstkością w dotyku (chropowatą powierzchnią),
• włoskami rosnącymi na powierzchni.
Ze względu na rozmiar wśród znamion wrodzonych wyróżnia się:
• małe, których powierzchnia jest mniejsza od 1,5 cm;
• średnie, których powierzchnia zawiera się w przedziale od 1,5 do 20 cm;
• duże, których powierzchnia przekracza 20 cm,

 

 - znamiona złośliwe – (melanoma malignum), które z reguły można samemu wstępnie zdiagnozować, gdyż charakteryzują się one:
• asymetrycznym i zmieniającym się kształtem,
• intensywnym kolorem,
• szybkim powiększaniem się.
Nie wszystkie wyżej wymienione odmiany znamion można uznać za złośliwe. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do danego znamiona to zaleca się bezwzględne jego wycięcie,

 

 - znamiona niebieskie, które pomimo swojej nazwy są koloru ciemno-czarnego z odcieniem granatowego. Pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Wyglądają jak ciemne wybrzuszenia, przypominające tłuszczaki. Ich wielkość to zazwyczaj około 10 mm. Są one spotykane na głowie, w dolnej części pleców, na pośladkach oraz na podbiciach dłoni i stóp. Nowo pojawiające się znamiona tego typu przeważnie od razu się wycina,

 - znamiona wystające, które występują najczęściej do 40 roku życia. Jeśli pojawiają się one nagle to należy je ostrożnie usuwać, nawet z 5 mm zapasem zdrowej skóry.


Leczenie czerniaka skóry
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń złośliwości znamienia należy wykonać wycięcie zmiany naskórnej z pewnym marginesem zdrowej skóry (ustalanym przez lekarza). Wycięta zmiana skórna jest następnie przekazywana do badania histopatologicznego. Pacjent z rozpoznanym czerniakiem kierowany jest na dalsze leczenie do onkologów. Wczesne wykrycie znamienia złośliwego pozwala zapobiegać przerzutom nowotworu na inne organy człowieka.
 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
Mmmdermikos__logo1 DERMIKOS CENTRUM ZDROWIA I URODY
Kraków, Al. Pokoju 44
recepcja@cdekleopatra.pl http://www.dermikos.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
Mmmdermikos__logo1 DERMIKOS CENTRUM ZDROWIA I URODY
Kraków, Al. Pokoju 44
recepcja@cdekleopatra.pl http://www.dermikos.pl
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
rozwiń listę (+)

Komentarze (2)

awatar
ROZZEN napisała:
2013-07-06 08:31:05
Ja mam bardzo duże znamię n środku pleców nawet się z nim urodziłam podobno moja mama jak ze mną była w ciąży to się czegoś mocno przestraszyła.Jak byłam taką młodą panienką to wstydziłam się to pokazywać,bo każdy miał gładkie plecy mam to do dzisiaj tylko uważam ,żeby nie leżeć z tym za długo na słońcu.

awatar
agf napisała:
2011-05-08 14:54:45
Najważniejsze to by każdy z nas zwracał uwagę na wszelkie zmiany skórne jakie się pojawiają, na ich ewentualne powiększanie czy inne sytuacje, gdy coś się z nimi dzieje, a w razie wątpliwości - szedł do lekarza. Sama rok temu przed wyjazdem na urlop się wystraszyłam, bo na górnej części mojej piersi pojawił się duży wystający ciemny pieprzyk. poszłam do dermatologa, bo dobry lekarz umie rozpoznać właśnie po kształcie, wielkości, kolorze i strukturze takiej narośli czy może być niebezpieczna. I ze spokojem ducha pojechałam na urlop by zażywać słonecznych kąpieli :) Najważniejsza jest nasza świadomość!

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie