Zarejestruj / Zaloguj
Żylaki - ogólna charakterystyka

żylaki

Żylaki kończyn dolnych to stan chorobowy. Przybierający formę workowatych lub wrzecionowatych, poszerzonych żył, które zazwyczaj wydłużają się i charakterystycznie skręcają.
Żyły kończyn dolnych tworzą dwa układy, poprzez które krew odpływa w 90% układem głębokim i w 10% układem powierzchniowym.Żyły pierwszego układu stanowią najważniejszy układ i są umiejscowione głęboko pod powięziami i między mięśniami. Żyły drugiego układu są natomiast położone bliżej powierzchni. Mogą być one dość łatwo usunięte, o ile nie stanowią jedynej drogi odpływu krwi z kończyn. Schorzenie, jakim są nieestetycznie wyglądające żylaki jest dosyć powszechną przypadłością wielu osób. Występują one z reguły u kobiet (spotykane są jednak i u mężczyzn), zazwyczaj po 40 roku życia. Czasami choroba przybiera bardzo dokuczliwą formę, powodując dyskomfort, ból w nogach, obrzęki i nieestetyczny wygląd.


Wśród żylaków możemy wyróżnić:
- żylaki pni żylnych;
- żylaki siateczkowate, poszerzone żyłki w tkance podskórnej;
- żylaki gałązkowate, poszerzone małe żyłki śródskórne.
Żylaki można również sklasyfikować według przyczyn ich powstawania. Według tego kryterium podziału wyróżnia się żylaki pierwotne i wtórne.


Żylaki pierwotne rozwijają się samoistnie, a ich występowanie zakodowane jest w genach i powiązane z różnego rodzaju czynnikami ryzyka, którymi mogą być np. styl życia, czy też rodzaj wykonywanej pracy zawodowej.


Żylaki wtórne to zmiany w żyłach powstałe na skutek przebytych chorób, operacji, które spowodowały permanentny zastój krwi w układzie krwionośnym.
Najczęstszą przyczyną powstawania żylaków jest jednak zapalenie żył głębokich, po którym powstaje zespół pozakrzepowy. Charakteryzuje się on powstaniem żylaków, obrzęków i zmianami troficznymi skóry oraz nawet nowotworami.

 

Żylaki – jak powstają stany chorobowe żył
Przy każdym skurczu serca natleniona krew wtłaczana jest do tętnic i rozprowadzana po całym ciele. W ten sposób tlen oraz składniki odżywcze dostarczane są do wszystkich tkanek w organiźmie, natomiast odtleniona krew kończy swój obieg wracając żyłami z powrotem do serca. Ten przepływ krwi możliwy jest dzięki rytmicznym ruchom mięśni, które rytmicznie uciskając żyły, usprawniają przepływ krwi. Krew nie ma możliwości cofnięcia, dzięki zamykaniu się specjalnych zastawek usytuowanych w błonie naczyń żylnych.
Gdy zastawki w żyle są uszkodzone, a człowiek dodatkowo nie zapewnia mięśniom odpowiedniej dawki ruchu, to krew zaczyna cofać się. W ten sposób wzrasta ciśnienie krwi, która coraz silniej naciska na ściany żył w nogach.
W rezultacie żyły rozszerzają się i nieodwracalnie rozciągają. Z czasem nad powstałym żylakiem skóra staje się cieńsza, napięta i błyszcząca. Żylak przybiera wygląd niebieskiej, krętej linii. Zazwyczaj powstaje on na żyle odpiszczelowej, która biegnie od wewnętrznej kostki u stóp do pachwiny. Znacznie rzadziej żylaki spotykane są na żyle odstrzałkowej, ciągnącej się od zewnętrznej kostki u stóp do kolana.


Żylaki są efektem przewlekłej niewydolności żylnej, która nieleczona może doprowadzić do poważnych owrzodzeń. Skuteczną metodą przeciwdziałającą powstawaniu komplikacji jest podjęcie odpowiednich działań zachowawczych. Wszelkie bolesne skurcze mięsni nóg, ukazujące się pajączki naczyniowe oraz pojawiające się zwłaszcza wieczorem obrzęki, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.
 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmBellisana Bellisana
Warszawa, Al. Wilanowska 7
biuro@bellisana.pl http://bellisana.pl
rozwiń listę (+)

Komentarze (7)

awatar
ROZZEN napisała:
2013-06-19 08:03:58
Żylaki mają uwarunkowanie genetyczne , ja mam nieznaczne pajączki,już
od jakiegoś czasu lecz nie widać,żeby się coś zmieniło na gorsze muszę smarować teraz taką maścią z kasztanowca i z ruty,bo coś trzeba z tym robić i zobaczę jakie będą efekty.

awatar
kasiakasia napisała:
2012-09-13 21:40:19
U mnie widoczne są już zalążki żylaków, które nie powiem czasem mi doskwierają, nie wspomnę już, że szpecą moje nogi. Mam ich teraz niewiele, ale nie wiadomo co będzie za kilka lat, dodam jeszcze, że u mnie skłonność do tego typu schorzeń jest uwarunkowana genetycznie, moja babcia je miała, mama ma, no i teraz przyszła kolej na mnie.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie