Zarejestruj / Zaloguj
Skóra wrażliwa - ogólna charakterystyka

skóra wrażliwa

Skóra wrażliwa jest skłonna do szybkich reakcji alergicznych lub zmian w jej kolorycie. Osoby z bardzo wrażliwą skórą bardzo szybko reagują na wysokie oraz niskie temperatury. Ponadto, widać na niej widoczne zmiany nawet pod wpływem stresu, wiatru, słońca oraz innych czynników.


Reklama


Przykładem reakcji skóry wrażliwej na wyżej wymienione czynniki jest jej mocne zaróżowienie się. Dodatkowo skóra może reagować szczypaniem, pieczeniem lub intensywnym swędzeniem. Skóra wrażliwa jest przeszkodą do używania większości zapachowych kosmetyków oraz tych, które zawierają kwasy owocowe.

Skóra wrażliwa – diagnozowanie skóry wrażliwej
Na diagnozowanie rodzaju skóry najlepiej jest oddać się w ręce specjalisty, gdyż jest to proces bardzo złożony. Badania w tym zakresie może wykonać lekarz dermatolog lub kosmetolog. Trafna oraz fachowa diagnoza jest szczególnie istotna w przypadku skóry wrażliwej, ze względu na występujące w niej liczne, powiązane ze sobą procesy.
Ogólnie ujmując skóra wrażliwa nadmiernie reaguje na różne czynniki, co zazwyczaj objawia się powstaniem rumienia, wysypki oraz odczuwaniem swędzenia, pieczenia, czy też uczuciem ściągnięcia skóry. Często po umyciu staje się przesuszona i może zacząć łuszczyć się.

Skóra wrażliwa – rodzaje skóry wrażliwej
Istnieje klika rodzajów skóry wrażliwej, gdyż każdy typ cery może cechować się nadwrażliwością. W związku z powyższym można mieć skórę:
- tłustą nadwrażliwą (bardzo rzadko spotykaną),
- suchą nadwrażliwą (często występującą),
- naczyniową nadwrażliwą (najczęściej spotykaną).
Skóra wrażliwa jest najczęściej spotykana u osób cierpiących na alergie np. atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, wyprysk kontaktowy.

Skóra wrażliwa – dlaczego problem nadwrażliwości istnieje?
Przyczyną istnienia skóry wrażliwej jest nieprawidłowe funkcjonowanie zewnętrznych warstw skóry, czyli ochronnego płaszcza lipidowego oraz naskórka. Ponadto, tzw. „skóra naczynkowa” źle reaguje nie tylko na czynniki zewnętrzne, ale również na stres. Człowiek na niewielki wpływ na kontrolę swojego układu nerwowego, dlatego osoba ze skórą naczyniową musi odpowiednio zadbać o płaszcz ochronny skóry, który osłoni naczynia krwionośne i będzie przeciwdziałał ich rozszerzaniu się.
Do czynników zewnętrznych niekorzystnie wpływających na skórę wrażliwą można zaliczyć:
- detergenty znajdujące się w kosmetykach myjących,
- intensywne substancje zapachowe,
- promienie słoneczne,
- silny wiatr,
- niskie oraz wysokie temperatury,
- wysokie wahania temperatury,
- zanieczyszczenia powietrza.
Spożywane pokarmy mają również wpływ na skórę naczynkową. Negatywnie mogą na nią oddziaływać spożywanie dużych ilości:
- alkoholu,
- kofeiny,
- teiny (zawartej w czarnej herbacie),
- przypraw korzennych.

Niektóre fragmenty zostały zaczerpnięte z materiałów dostarczonych przez Laboratoria Dermatologique BIODERMA Poland Sp. z o.o.
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:rozwiń listę (+)

Komentarze (6)

awatar
~Maniurka napisała:
2017-05-17 07:53:30
dla mnie tylko emolienty apteczne eloderm. Stosuje zel do mycia i dokupilam balsam do ciala. Na moje azs dziala kojąco i regenerujaco. Polecam.

awatar
~FiglowaPanna napisała:
2016-12-12 11:11:17
Ja bardzo lubię serię Elodermu mam skórę wrażliwą i skłonną do przesuszania, ta seria sprawdza mi się zarówno do twarzy jaki do całego ciała i w końcu nie mam uczucia 'ściągnięcia' na ciele. Całą seria jest fajna i niedroga.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie