Zarejestruj / Zaloguj
Skaling - etapy usuwania kamienia nazębnego

skaling

Piękny i zdrowy uśmiech to nie tylko efekt wyleczenia zębów. Najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej, prawidłowe szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, płynów do pukania, czy też poddawanie się zabiegom oczyszczającym zęby.

 
Etapy usuwania kamienia nazębnego

Oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego oraz innych przebarwień odbywa się etapowo.

 

 

 

Etap pierwszy - usuwanie płytki kamiennej (złogów kamienia): ręczne, chemiczne, ultradźwiękowe, dźwiękowe, laserowe.

Krótki opis poszczególnych metod:
- usuwanie ręczne, jest rzadko stosowane, wykonuje się je za pomocą ręcznych narzędzi tzw. skalerów (sierpów, lemieszy, motyczek, dłutek, pilniczków) mocno naostrzonych. Lekarz stomatolog przykłada skaler do powierzchni zęba tuż pod kamieniem i pociąga do siebie. Odrywa w ten sposób powstałe złogi. Jest to metoda bardzo pracochłonna, niedokładna oraz znacznie wydłużająca zabieg;
- usuwanie mechaniczne, wykonywane urządzeniem, które jest wyposażone w elektryczny generator mocy. Przekazuje ono energię w postaci wibracji o wysokiej częstotliwości na różnego rodzaju końcówki, takie jak wiertła, frezy. Kontakt końcówki z kamieniem powoduje przeniesienie wibracji na złogi, co prowadzi do ich odłamywania i usunięcia z powierzchni zębów. Podczas pracy urządzenia wydziela się dużo ciepła, dlatego aparatury te są wyposażone w system chłodzenia wodą. Spryskiwanie wodą służy również do wypłukiwania usuniętego kamienia. Metoda ta jest jednak rzadko stosowana;
- usuwanie ultradźwiękami, zasada działania aparatów ultradźwiękowych polega na usuwaniu złogów poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki oraz zjawisko kawitacji wody wzbudzonej energią ultradźwiękową. Ultradźwięki uderzają wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodując ich pęknięcia i oderwanie od trzonu zębów. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny;
- usuwanie dźwiękami, w tym przypadku fale mają zastosowanie w szczoteczkach np. soniczna szczoteczka Philips Sonicare oraz irygatorach ustnych tzw. Water-Pik. Fale dźwiękowe wprawiają w drgania włosie szczotki, rozchodzą się również w płynie gromadzącym się w jamie gębowej (wodzie, ślinie, płynie w kieszonkach dziąsłowych) i wywołują w nim powstanie chmury bąbelków, które oczyszczają mechanicznie miejsca niedostępne dla włókna zwykłej szczotki. W przypadku irygatorów z różnymi końcówkami i sterowanym natryskiem ciągłym lub przerywanym, strumień wody dostaje się z łatwością do tych miejsc w uzębieniu, gdzie szczotka nie może sięgnąć, wypłukuje osad i resztki kamienia nazębnego.

 

Zabieg ten może być wykonywany przez pacjenta również w domu;
- usuwanie laserowe, laser jagowo-erbowy stał się przełomowym narzędziem stosowanym do usuwania kamienia nazębnego. Laser pracuje w sposób impulsowy z częstotliwością w zakresie od 1 do 10 impulsów na sekundę. Wystarczy 5 impulsów na sekundę, aby usunąć warstwę kamienia grubości od 0,2 do 0,3 mm. Stomatolog przez cały czas widzi pole zbiegu, w związku z powyższym nie istnieje zagrożenie uszkodzenia miazgi, bądź szkliwa zębów. Zabieg jest bezbolesny, precyzyjny, znacznie bardziej skuteczniejszy od zabiegów przy użyciu klasycznych narzędzi;
- usuwanie chemiczne, w tej metodzie stosowane jest zazwyczaj płukanie 30% roztworem perhydrolu (nadtlenek wodoru rozpuszczalny w wodzie). Stomatolog aplikuje substancję na złogi kamienia na zębach i pozostawia do ich rozpuszczenia. Następnie wypłukuje rozpuszczone złogi i osad wodą pod dużym ciśnieniem. Roztworu nie należy stosować w domu, ponieważ perhydrol jest substancją silnie żrącą, która na skórze pozostawia białe plamy. Zabieg ten może być wykonywany tylko przez stomatologa.

 

Etap drugi - piaskowanie wspomaga skaling oraz skutecznie usuwa drobiny kamienia i osadu nazębnego, które znajdują się na powierzchni zębów. Wykonywany jest za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Urządzenie to zaopatrzone jest w specjalną dyszę i proszek (wodorotlenek sodu), który wraz ze strumieniem wody pod odpowiednim ciśnieniem uderza w powierzchnie zębów oraz przestrzenie międzyzębowe, powodując usuwanie kamienia. Piaskowanie gwarantuje doskonały efekt czyszczący, szczególnie polecany jest osobom, u których wcześniej był wykonywany skaling. Celem piaskowania jest dokładniejsze czyszczenie powierzchni zębów oraz międzyzębowych. Jest to zabieg bezpieczny, niewskazany jedynie w przypadku ostrych stanów zapalnych dziąseł.

 

Trzeci etap - czyszczenie i polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów za pomocą różnych końcówek, mogą to być paski ścierne, specjalne gumki, tarcze, szczotki i pasty polerujące np. Clean Polish, pozwalają przygotować zęby do ostatniego etapu.

 

Etap czwarty - zabezpieczenie zębów specjalnym lakierem zawierającym chlorheksydynę i związki fluoru. To wcieranie w zęby preparatu silnie stężonego, oprócz działania profilaktycznego, zmniejsza on również nadwrażliwość po zabiegową. Ponadto preparat zabezpiecza oczyszczone wcześniej zęby przed próchnicą, a nawet ją redukuje o 75%.

 

Orientacyjny koszt zabiegu
Skaling szczęka górna lub dolna  (1 łuk) od 50-100 PLN
Skaling + piaskowanie (1 łuk) małe ok. 80 PLN
Skaling + piaskowanie (1 łuk) duże od 150-200 PLN
Piaskowanie szczęka górna lub dolna (1 łuk) od 50-100 PLN
Fluoryzacja szczęka górna lub dolna (1 łuk) ok. 40 PLN
Polerowanie szczęki górnej i dolnej ok. 50 PLN
Lakierowanie szczęka górna lub dolna ok. 40 PLN

 
Komentarze (14)

awatar
~AnkaSs napisał:
2016-12-06 16:43:16
Wstyd się przyznać, ale ja dopiero od jakiegoś czasu chodzę na regularne przeglądy dentystyczne (w tym usuwanie kamienia właśnie). Teraz już wiem, że jest to bardzo ważny element profilaktyki i ochrony przed niebezpieczną próchnicą. Jak pierwszy raz poszłam na zabieg skalingu to za bardzo nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Wybrałam się do white dental clinic (chyba nie pomyliłam kolejności :D). To jest zaraz przy metrze Słodowiec w Warszawie. Bardzo miła pani doktor odpowiednio mnie przygotowała, a cały zabieg trwał z pół godziny.

awatar
~tomek napisał:
2016-01-20 19:31:57
Ja miałem robiony pełny zestaw scaling ultradźwiękami oraz piaskowanie w gabinecie profilaktyki w Krakowie. Polecam wszystkim, tanio szybko i bezboleśnie miałem usunięty kamień. Pani Higienistka była bardzo kontaktowa i naprawdę czułem się bezpiecznie na fotelu. Polecam http://profilactica.com.pl/ zapisy są w zasadzie od ręki.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie