Zarejestruj / Zaloguj
Problemy z dziąsłami

problemy_z_dziaslami

Jedną z przyczyn problemów z dziąsłami jest płytka nazębna. Jest ona miękkim prawie niewidocznym nalotem na zębach, składającym się głównie z bakterii. Nalot ten osadza się na zębach i rozwija na ich powierzchni.Bakterie te są bardzo groźne, gdyż wytwarzają kwasy atakujące szkliwo oraz substancje toksyczne podrażniające dziąsła – wywołują lokalny stan zapalny dziąseł, który objawia się opuchnięciem dziąseł, zaczerwienieniem i krwawieniem podczas szczotkowania.

Krwawienie dziąseł oraz zaczerwienie powinny wzbudzać nasz niepokój i zmobilizować nas do wizyty u stomatologa, gdyż podrażnienie dziąseł może mieć poważne konsekwencje. Nieleczone podrażnione dziąsła mogą zacząć się cofać, a tkanka łączna pomiędzy zębem a dziąsłem zostanie zniszczona. Powstanie tam wgłębienie tzw. kieszonka dziąsłowa – gdzie będą zbierać się bakterie. Bark odpowiedniego leczenia może doprowadzić do narastania problemu i „rozchwiania zębów”.

Płytka nazębna (nalot, który osadza się na szkliwie zębów) jest główną przyczyną problemów z dziąsłami. Jak z nią walczyć? Przede wszystkim ważna jest profilaktyka, czyli codzienna, odpowiednia pielęgnacja zębów. Poniżej zostaną przedstawione podstawowe czynności, które mogą nas uchronić od chorób dziąseł:
- bardzo dokładne szczotkowanie zębów,
- dokładny masaż szczotką brzegów dziąseł,
- czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznych,
- stosowanie specjalnych past,
- stosowanie specjalnych płynów do zębów.

W przypadku dolegliwości związanych z dziąsłami warto jest stosować produkty zawierające odpowiednio dobrane substancje czynne: aminofluorek, fluorek cynowy. Hamują one szkodliwe działanie bakterii, nie pozwalają na powstawanie nowej płytki.

Podsumowując, aby dbać o podrażnione dziąsła należy:
- szczotkować zęby trzy razy dziennie,
- przynajmniej raz dziennie czyścić przestrzenie między zębami nićmi dentystycznymi,
- stosować miękką szczoteczkę do zębów,
- przynajmniej ran dziennie płukać jamę ustną specjalnymi płynami,
- regularnie poddawać się skalingowi (usuwaniu kamienia nazębnego).

Przestrzeganie kilku prostych zasad może uchronić nas przed poważnymi powikłaniami związanymi z zaawansowanymi chorobami dziąseł. Regularne wizyty u stomatologa są gwarancją zdrowych dziąseł. Zabiegi pielęgnujące i czyszczące powierzchnię zęba to najlepsza inwestycja w piękny i zdrowy uśmiech.
Komentarze (3)

awatar
kreswer napisał:
2011-03-19 16:41:45
Ja noszę aparat i mam problem z dotarciem do wszystkich szczelin, także cześciej robie teraz skaling, ale i tak nie chroni mnie to przed zapaleniem dziąsła. Zgodnie z radą mojej ortodontki, pomimo krwawienia należy szczotkować conajmniej 8 razy z góry na dół wszystkie zęby.

awatar
milkawie88 napisała:
2011-03-13 07:49:54
Kolega ma problem z dziąsłami, ale zamiast częściej szczotkować zęby żeby pozbyć się źródła problemu, on unika szczotkowania aby uniknąć również krwawienia.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie