Zarejestruj / Zaloguj
Kamień nazębny - ogólna charakterystyka

kamień na zębach

Kamień nazębny to groźny wróg tkanek przyzębia, czyli dziąseł i kości, w których umocowane są zęby. Doprowadza do rozchwiania i w konsekwencji utraty zębów.Jak tworzy się kamień nazębny?

Kamień nazębny zaczyna się tworzyć w przestrzeniach międzyzębowych, a następnie przechodzi na powierzchnie bardziej widoczne. Płytka, która nie jest usuwana zarówno (w domu jak i profesjonalnym gabinecie stomatologicznym) twardnieje i tworzy kamień nazębny.
 

Czynniki sprzyjające powstawaniu kamienia nazębnego

W badaniach naukowo - eksperymentalnych potwierdzono występowanie różnych czynników odpowiedzialnych za gromadzenie płytki bakteryjnej. Czynniki sprzyjające powstawaniu kamienia nazębnego to :

- wady zębowe, stłoczenia zębów;
- niedorozwój i nadżerki szkliwa;
- próchnica, ubytki w zębach;
- nawisające, nieszczelne wypełnienia (zwłaszcza na powierzchniach przyszyjkowych);
- klamry uzupełnień protetycznych znajdujące się w bezpośredniej bliskości dziąsła;
- osiadające klamry protetyczne;
- niewłaściwie odtworzone punkty styczne;
- palenie tytoniu;
- osoby cierpiące na kamicę.

 

Regularne i prawidłowe szczotkowanie, co najmniej dwa razy dziennie oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych (za pomocą nici, wykałaczek i specjalnych szczoteczek międzyzębowych) pomaga usuwać płytkę nazębną i obecne w niej bakterie oraz toksyny. Szczególnie ważna jest higiena powierzchni międzyzębowych, gdyż jest to główne miejsce, z którego rozpoczyna się proces tworzenia się kamienia nazębnego.

 

Kamień nazębny może być usunięty tylko przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną w gabinecie różnymi metodami. Zanim to nastąpi, pacjenci mogą cierpieć na stany zapalne dziąseł, bóle odsłoniętych przez kamień szyjek zębowych i inne dolegliwości. Nie usuwany przez wiele lat kamień powoduje stopniową i nieodwracalną destrukcję kości wyrostka zębodołowego.
Komentarze (6)

awatar
Daisy napisała:
2013-11-04 21:32:59
Nie przepadam za tym zabiegiem ale daje efekty. :)

awatar
pineeek napisała:
2013-09-09 08:03:59
Ja chodzę raz w roku i zdejmuję kamień na NFZ i to mi w zupełności wystarcza. Oprócz tego używam elektrycznej szczoteczki. dzięi temu nie mam problemu z kamieniem.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie