Zarejestruj / Zaloguj
Sauna - rodzaje i przeznaczenie

sauna

Istnieje kilka rodzajów sauny, które różnią sie między sobą wilgotnością powietrza, temperaturą jak również przeznaczeniem. Możemy rozróżnić następujące rodzaje sauny: sauna sucha, sauna parowa, sauna mokra, sauna na podczerwień, biosauna, caldarium, aromabath. Dodatkowo możemy się spotkać z saunami typu: bania ruska, łaźnia szucha szafkowa, fitosauna.sauna sucha
(fińska, szwedzka) – w jej komorze panuje temperatura od 60oC do 120oC. Wilgotność utrzymuje się w zakresie od 5% do 20% - kąpiel odbywa się w suchym powietrzu (dla porównania w mieszkaniach wilgotność jest na poziomie 30% – 55%) . Piec znajdujący się w środku pomieszczenia posiada kamienie, które można polewać wodą podnosząc tym samym temperaturę oraz zwiększając wilgotność. Tego rodzaju kąpiel wpływa szczególnie dobrze na skórę, jest również bezpieczna dla osób mających problemy z naczynkami krwionośnymi. Pobyt w wysokiej temperaturze możemy sobie umilić polewając kamienie olejkami aromaterapeutycznymi lub przygotowanymi mieszankami ziołowymi, które pomagają się zrelaksować i wpływają korzystnie na organizm oraz skórę. 20 – 30 minutowy pobyt w takiej saunie pozwala pozbyć się od 300 do 400 kalorii.

 

 

sauna parowa (rzymska) – to kąpiel w komorze, gdzie panuje wilgotność rzędu 45% do 50% przy temperaturze 50oC do 65oC. Budowa tej sauny zbliżona jest do budowy sauny fińskiej, tyle że piec, poza zwykłą funkcją pieca fińskiego, posiada parownik, który można wykorzystać do stosowania kąpieli ziołowych czy aromatycznych. Tego rodzaju sauna dobrze oczyszcza skórę, zmniejsza bóle reumatyczne oraz dolegliwości dróg oddechowych.

 

sauna mokra – różni się od wyżej wymienionych saun temperaturą powietrza – od 70oC do 90oC oraz wilgotnością utrzymującą się na poziome 25 – 40% z możliwością dochodzenia nawet do 100%. Przeznaczona jest dla osób, które nie lubią lub nie mogą przebywać w wysokich temperaturach. Nie ma wskazań co do częstotliwości wizyt w saunie mokrej, korzystać z niej można nawet codziennie. Tradycje tego typu sauny sięgają starożytności, zażywali ich Grecy i Rzymianie.

 

sauna na podczerwień (infrared) – jest to szczególny rodzaj sauny oddziałującej na ciało promieniami podczerwonymi, które docierając nawet do 4 cm w głąb tkanek powodują silne pocenie się. Taki głęboki masaż termiczny usuwa z organizmu toksyny, kwasy, metale ciężkie i tłuszcze, zwiększa spalanie kalorii. Seanse w saunie na podczerwień są zalecane przy walce z cellulitem, ponieważ ciepło wnika w tym przypadku głębiej w organizm, przez co pocimy się mocniej niż w pozostałych typach łaźni.

 

biosauna (sanarium) – charakteryzuje się wysoką temperaturą utrzymującą się na poziomie 60oC, wilgotność powietrza wynosi około 40 %. Saunę tego rodzaju zaleca się osobom źle tolerującym wysokie temperatury. Zazwyczaj w sufit pomieszczenia wbudowane są lampy, które swoim światłem oddziaływają na nasz nastrój. Zabieg polegający na sypaniu lodu na rozgrzane kamienie urozmaici nam korzystanie z sauny. Powstaje nagle obłok gorącej pary, którą osoba z personelu nawiewa ręcznikiem na osoby siedzące. Ciało przechodzą przyjemne dreszcze, a po zabiegu jesteśmy odprężeni.

 

caldarium – to typ sauny spełniającej funkcje inhalacyjne. W przyjemnej temperaturze 38oC wilgotna, ziołowa para oczyszcza drogi oddechowe, odpręża napięte mięśnie.

 

aromabath – to zabieg w temperaturze 45oC w wilgotności dochodzącej do 80%. Para wodna nawilża skórę, zaś olejki eteryczne, którymi się polewa kamienie, poprawiają nastrój.

 

bania ruska – jest to sauna o konstrukcji drewnianej, na ogół ruska bania przypomina drewniany domek lub altankę, dlatego najczęściej można z niej korzystać w ośrodkach wypoczynkowych. Sercem tego typu sauny jest prawdziwy piec opalany drewnem, w którym podgrzewa się kamienie. Tego typu saunę można porównać do sauny parowej. Panuje tu jednak niższa wilgotność i wyższa temperatura. Właściwą kąpiel rozpoczyna się od nagrzania kamieni. Oczekując na odpowiednią temperaturę pije się gorące zioła z miodem. Zioła mają wzmocnić efekt oczyszczenia organizmu z toksyn, a także przyspieszają pocenie się. Rozgrzane do czerwoności kamienie polewa się obficie wodą. Zalecane jest kilka sposobów schładzania ciała podczas zabiegu, np. zanurzać się w zimnym baseniku znajdującym się zazwyczaj w drugim pomieszczeniu, czy też nacierać ciało śniegiem. Naprzemienne stosowanie ciepła i zimna hartuje ciało, ma również korzystny wpływ na układ krążenia i układ oddechowy. Gorące powietrze pobudza mikrokrążenie w skórze powodując intensywne pocenie się, oczyszcza również nasze ciało z toksyn.

 

łaźnia sucha szafkowa, tzw. beczka, której budowa przypomina szafkę, gdzie powietrze jest ogrzewane do temperatury 60-80oC. Cechą charakterystyczną tego typu sauny jest nagrzewanie osoby od szyi w dół.

fitosauna – to kąpiel parowo – ziołowa w cedrowej beczce. Wysoka temperatura pary podawanej w cedrowej beczce otwiera pory w skórze, a mieszanka odpowiednich ziół stymuluje wydalanie toksyn. Gorąca para korzystnie wpływa na skórę poprzez poprawę krążenia krwi. Krew szybciej przepływa przez wszystkie ograny wewnętrzne. Ciało pokrywa się obfitym strumieniem potu. Przez rozszerzone pory do tkanki podskórnej przedostają się lecznicze związki kosmetyków. Zachodzi kompleksowe oczyszczenie ciała oraz odmłodzenie skóry.

 

Orientacyjny koszt pobytu w saunie:

Rodzaj sauny CENA  1 zabiegu
sauna sucha fińska – 30 min (85-100° c niska wilgotność) 10 - 22 PLN
sauna sucha fińska – 60 min (85-100° c niska wilgotność) 15 - 34 PLN
sauna fińska pur – 30 min (70 – 85° c wilgotność 20%) 10 - 22 PLN
sauna fińska pur – 60 min (70 – 85° c wilgotność 20%) 15 - 34 PLN
kąpiel w ciepłym powietrzu (45 – 60° c) – 30 min 10 - 22 PLN
kąpiel w ciepłym powietrzu (45 – 60° c) – 60 min 15 - 34 PLN
sanarium soft – 30 min (48 – 60°c) 15 - 29 PLN
sanarium soft – 60 min (48 – 60°c) 20 - 44 PLN
sanarium kąpiel tropikalna (do 75°) – 30 min 15 - 29 PLN
sanarium kąpiel tropikalna (do 75°) – 60 min 20 - 44 PLN
bania ruska – 60 min 20 - 35 PLN
sauna na podczerwień – 30 min 15 - 25 PLN
sauna na podczerwień – 60 min 20 - 35 PLN
caldarium – 60 min 25 - 35 PLN
aromabath – 60 min 18 - 30 PLN

 

 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmButterflay_logo_z_motylem Butterfly Wellness Sp. z o.o.
Wrocław, Sudecka 146
butterfly_wellness@onet.pl http://www.butterflywellness.com.pl
Mmmstyl_day_spa-popr Gabinet Styl SPA
Wągrowiec , Aleja Jana Pawła II 7
garnetz@wp.pl http://www.gabinetstyl.pl
MmmButterflay_logo_z_motylem Butterfly Wellness Sp. z o.o.
Wrocław, Sudecka 146
butterfly_wellness@onet.pl http://www.butterflywellness.com.pl
Mmmstyl_day_spa-popr Gabinet Styl SPA
Wągrowiec , Aleja Jana Pawła II 7
garnetz@wp.pl http://www.gabinetstyl.pl
MmmButterflay_logo_z_motylem Butterfly Wellness Sp. z o.o.
Wrocław, Sudecka 146
butterfly_wellness@onet.pl http://www.butterflywellness.com.pl
Mmmstyl_day_spa-popr Gabinet Styl SPA
Wągrowiec , Aleja Jana Pawła II 7
garnetz@wp.pl http://www.gabinetstyl.pl
rozwiń listę (+)

Komentarze (24)

awatar
dagmala napisała:
2015-01-15 12:07:05
Ja byłam tylko w saunie parowej i ciężko mi było wytrzymać.

awatar
~ok napisał:
2015-01-03 16:08:18
autor trochę się nie popisał:
1. jestem fanem sauny i jeszcze nigdy nie udało mi się podnieść temperatury poprzez polewanie kamieni wodą, może dlatego, że to wbrew fizyce,
polewanie kamieni wręcz obniża temperaturę dając jednak uczucie większego gorąca,
2. uwaga też z polewaniem kamieni olejkami, które pod wpływem temperatury poprostu się zapalają na kamieniach,
olejki należy rozcieńczać wodą lub umieszczać obok kamieni,
3. sauna szwedzka a fińska to duża różnica, w saunie szwedzkiej jest wręcz zakaz polewania kamieni wodą, natomiast w fińskiej to standard,
4. odczuwanie temperatury w saunie mokrej przy 90 stopniach jest dużo większe i trudniejsze do wytrzymania niż 110 w suchej, tu opisana sauna mokra jest bliższa saunie fińskiej,

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie