Zarejestruj / Zaloguj
Rekonstrukcja piersi - wyzwanie dla chirurga plastyka oraz onkologa

Onkoplastyka jest terminem łączącym w sobie zadania onkologii oraz chirurgii plastycznej. Zakłada ona przy leczeniu osób chorych na nowotwór minimalizację interwencji chirurgicznej. Onkoplastyka ma szczególne znaczenie w przypadku leczenia nowotworu piersi u kobiet. Zamiarem takiego połączenia onkologii z chirurgią plastyczną jest odtworzenie kształtu i wyglądu poprzez zabiegi rekonstrukcyjne z udziałem tkanek własnych kobiety.W wyniku postępujących zmian w onkoplastyce lekarze przyjmują trzy drogi lecząc nowotwór piersi u kobiet, są nimi mianowicie:
-    leczenie oszczędzające pierś,
-    rekonstrukcje podczas amputacji tzw. leczenie jednoczasowe,
-    odroczoną rekonstrukcję.

Leczenie oszczędzające pierś kryje za sobą wszystkie metody, które mają na celu uratowanie całej piersi lub jej części. Jest to leczenie możliwe jedynie, u tych kobiet, u których nie stwierdzono rozsiewu nowotworu oraz nie mają obciążeń genetycznych złośliwienia nowotworu.

Rekonstrukcja piersi jednoczasowa, to już tradycyjnie wykonywane zabiegi przez lekarzy chirurgów. Charakteryzują się one łączeniem zabiegu amputacji piersi z operacją odtworzenia piersi. Mięsień piersiowy większy i mniejszy muszą być zachowane przy sposobach rekonstrukcji piersi, które zakładają zastosowaniem endoprotez to rekonstrukcji. Rak piersi to nowotwór gruczołu i brodawki, ale nie skóry i tkanki podskórnej, dlatego coraz częściej chirurdzy wykonują zabieg amputacji piersi z zaoszczędzeniem skóry.

Odroczona rekonstrukcja jest wykonywana po pewnym czasie od operacji amputacji. Procedury takie są wykonywane u kobiet, które po upływie pewnego okresu uznały, że zabieg jest dla ich zdrowia psychicznego bardzo potrzebna oraz nie są zagrożone uogólnionym rozsiewem nowotworowym.

Operacje odtwórcze piersi stają się coraz bardziej popularne wśród kobiet po przebytej mastektomii. Ponadto, część kobiet, u których stwierdzono nieprawidłowości w tkance piersi, jest bardzo zainteresowana rekonstrukcją piersi podczas jednego zabiegu. Chcą w ten sposób uniknąć, zbyt dużego urazu psychicznego i dać sobie szansę na zmniejszenie bólu fizycznego.
Powszechnie w środowisku lekarzy psychologów przyjęto i stwierdzono korzystny wpływ operacji odtwórczych na jakość życia kobiet po mastektomii.
Komentarze (2)

awatar
~maria napisała:
2010-08-21 15:51:59
Właśnie jestem w trakcie przygotowan do operacji odtworczeji, jestem szcześliwa że dano kobietom mośliwosć wrocenia do siebie , przynajmniej na tym polu , to nie zmniejsza strachu przed obawami o swoje życie ale pozwala poczuć sie w pełni wartościową kobietą,wiem że wiele bólu niesie za sobą taka operacja ale nie mam żadnych watpliwoci - chcę mieć znów pierś

awatar
ciriness napisała:
2009-12-05 18:20:39
Piersi to atut kobiety, mężczyźni za nimi szaleją i nawet jeśli coś innego się nam w sobie nie podoba odpowiednio wyeksponowany biust zakrywa wszystko inne. Cieszę, się że dzisiejsza medycyna daje tak duże możliwości ich rekonstrukcji. Pamiętam jak moja babcia kilkanaście lat temu miała problem by kupić sztuczną pierś a na swoją bliznę patrzyła z bólem w oczach, dzisiaj już by nie musiała. Kobieta bez piersi, nieważne jak byłaby kochana i uwielbiana już nigdy nie poczuje się w pełni kobietą, dlatego i dla psychiki i dla jej dalszego życia bardzo ważne jest to by czuła się pełna i szczęśliwa.
Jestem za

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie