Zarejestruj / Zaloguj
Rekonstrukcja piersi - wszystko o zabiegu

rekonstrukcja piersi

Nadrzędną przesłanką rekonstrukcji piersi jest walka o kobietę, o komfort związany z jej fizycznością, ale przede wszystkim o jej psychikę, która została poddana próbie podczas konfrontacji z poważną chorobą. Decyzję o poddaniu się rekonstrukcji podejmuje kobieta, to od niej zależy, czy pogodzi się ze zmianą swojego ciała, czy zacznie walczyć o przywrócenie swojego poprzedniego wyglądu.


Rekonstrukcja piersi wykonywana jest po przeprowadzeniu amputacji piersi (mastektomii) na skutek przebytej choroby nowotworowej, a także w zespole Polanda (wrodzony brak mięśnia piersiowego, czasami połączonego z brakiem brodawki) Podstawą działań w rekonstrukcji piersi jest próba odtworzenia amputowanej piersi lub w przypadku zespołu Polanda

Zabieg ma na celu przywrócenie kształtu piersi oraz odtworzenie budowy kobiecej klatki  piersiowej.

 

 

Moment wykonania zabiegu rekonstrukcji

 

 Operację mającą na celu odtworzenie amputowanej piersi można wykonać w podczas tego samego zabiegu (tej samej narkozy) bezpośrednio po mastektomii. Taki zabieg nazywa się rekonstrukcją jednoczasową. Rekonstrukcję można wykonać również w trybie odroczonym (rekonstrukcja opóźniona), jednakże nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od amputacji. Okres opóźnienia z wykonaniem zabiegu rekonstrukcji piersi po mastektomii spowodowany jest dwoma aspektami: koniecznością całkowitego wygojenia się ran, w tym uelastycznienia się i zmięknięcia blizn pooperacyjnych, oraz zakończenie leczenia przyczynowego i tym samym wykluczenie nawrotu procesu nowotworowego.

 

 

Przyjęte metody rekonstrukcji piersi

 

 Wybór zastosowanej metody rekonstrukcji piersi zależy od indywidualnych cech związanych z przeprowadzoną mastektomią. Chirurg podczas przeprowadzania zabiegu często usuwa skórę i tkankę piersi pozostawiając ścianę klatki piersiowej płaską i naciągniętą. To z kolei ma m.in. pewne konsekwencje w zakresie podjęcia decyzji o zastosowanej metodzie rekonstrukcji piersi.

Generalnie można przyjąć dwie metody w ramach rekonstrukcji: metoda z użyciem własnych tkanek kobiety oraz metoda z wykorzystaniem ekspandera i protezy.

Metoda z użyciem tkanek własnych tzw. płatów skórno-mięśniowych. Rekonstrukcja z użyciem płata z mięśnia najszerszego grzbietu polega na przeniesieniu własnych tkanek z pleców w miejsce po mastektomii. Pod takim płatem umieszcza się dodatkowo endoproteze, dla uzupełnienia deficytu objętości. Opisywana operacja trwa kilka godzin. Dodatkowym elementem towarzyszącym operacji jest blizna na plecach po przygotowaniu płata. Drugi sposób rekonstrukcji z tkanek własnych polega na przeniesieniu płata z tkanek okolicy podbrzusza wraz z mięśniem prostym brzucha. Zazwyczaj nie potrzeba wówczas używać endoprotezy. Jest to natomiast operacja rozległa, kilkugodzinna, pozostawia też dużą blizną w okolicy podbrzusza. Jeżeli stosuje się mikrozespolenia naczyniowe, czas operacji dodatkowo się wydłuża. Metody tej nie można zastosować u kobiet szczupłych, po wcześniejszych operacjach w obrębie tkanek brzucha, a przede wszystkim u palaczek papierosów, u których ryzyko wystąpienia powikłań w ukrwieniu własnych tkanek jest większe.

Metoda z zastosowaniem ekspandera i protezy piersiowej

W przypadku metody z wykorzystaniem protezy mamy do czynienia z zabiegiem mniej obciążającym organizm kobiety i jednocześnie mniej wpływającym na dodatkowe zniekształcenia spowodowane ingerencją skalpela w dodatkowe obszary ciała. Metoda z zastosowaniem protezy jest popularną metodą i może być przeprowadzona zarówno w momencie mastektomii jak również w okresie późniejszym.

W obszarze metody z wykorzystaniem ekspandera i protezy możemy wyodrębnić dwie podmetody rekonstrukcji na: jednoetapową oraz dwuetapową.

Metoda dwuetapowa polega na wprowadzeniu podczas operacji pod skórę tkanki piersiowej pacjentki ekspandera tkankowego, którego zadaniem jest rozciągnięcie tkanek w miejscu po mastektomii i przygotowanie miejsca pod protezę piersi. Aktualnie istnieje możliwość zastosowania dwóch rodzajów ekspanderów. Pierwsza opcja polega na zastosowaniu ekspandera, którego objętość powiększa się przez wstrzykiwanie roztworu fizjologicznego soli poprzez zastawkę umieszczoną na powierzchni ekspandera. Dzięki tej metodzie lekarz może w sposób indywidualny dla pacjentki dawkować ilość roztworu. Ekspander wypełniany roztworem fizjologicznym jest napełniany, a poprzez to skóra kobiety poddawana sukcesywnemu naciąganiu. Proces napełniania ekspandera trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po przygotowaniu odpowiedniej przestrzeni dla protezy piersi, podczas drugiej operacji wykonuje się zamianę ekspandera na przygotowaną wcześniej protezę piersi.

Druga opcja w ramach zastosowania ekspandera to wykorzystanie ekspanderów osmotycznych zwanymi również samonapełniającymi się. Zastosowanie wspomnianych ekspanderów pozwala na zmniejszenie dyskomfortu pacjentki związanego z koniecznością okresowych wizyt. Ekspandery osmotyczne są implantami czasowymi i mogą pozostawać w organizmie od 10 dni do 6 miesięcy.

Metoda jednoetapowa polega na wprowadzeniu podczas zabiegu operacyjnego ekspandera-protezy (Beckera). Ekspander napełniany jest solą fizjologiczną do momentu uzyskania optymalnej wielkości i następnie usuwana jest (w znieczuleniu miejscowym) z ekspandera zastawka służąca do dopełniania. Ekspander od tego momentu pełni rolę protezy piersi. Dzięki temu rozwiązaniu pacjentka uniknie drugiej operacji związanej z wymianą ekspandera i zastąpieniu go protezą.

 

Informacje dodatkowe związane z rekonstrukcją piersi 

W dodatkowym zabiegu można zrekonstruować również brodawkę z otoczką.

 

Jeśli pozostała pierś jest dużych rozmiarów, konieczna jest jej plastyka pomniejszająca dostosowująca ją do rozmiaru zrekonstruowanej piersi.

 

Rekonstrukcja piersi polegająca na przeszczepieniu fragmentów z innej części ciała jest finansowana przez kasę chorych. Natomiast za operację plastyczną z zastosowaniem endoprotezy, czyli wkładki ze sztucznego tworzywa, pacjentka musi zapłacić.

 

Zabieg wprowadzenia ekspandera/protezy trwa do 2 godzin.

 

Czas przebywania w klinice wynosi zwykle 1 dobę,

Absencja wynosi zwykle od 7 do 10 dni.

 

 

Przebieg pooperacyjny – rekonwalescencja

 

 Po zabiegu zakładane są opatrunki z bandaża elastycznego oraz wymagane jest noszenie specjalistycznych staników oraz uciskowej garderoby, która gwarantuje właściwe podtrzymanie piersi. Uczucie największego dyskomfortu, w tym bolesność, obrzęk i tkliwość występuje w ciągu 24 do 72 godzin po operacji wszczepienia protezy. Opatrunki  są utrzymywane przez około 10 dni, w tym samym czasie zdejmowane są szwy. W tym okresie wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Jakkolwiek przez 6 tygodni zabroniony jest wysiłek, to pacjentka powinna podjąć lekką aktywność po upływie tygodnia. W okresie pooperacyjnym niewskazane jest pływanie oraz unoszenie ramion do góry.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących symptomów (utrzymująca się gorączka, zaognienie, bolesność) wskazany jest kontakt z lekarzem.

Normalny wygląd piersi uzyskuje się po kilku tygodniach, całkowite gojenie trwa około 2 miesiące, uprawianie sportów wskazane jest dopiero po 3 miesiącach.  

 

Możliwe powikłania

Jakkolwiek skuteczność przprowadzenia zabiegów związanych z rekonstrukcją piersi jest bardzo duża, to należy również poinformować o ewentualnych powikłaniach i wynikach zabiegów odbiegających od oczekiwań pacjentki. Najczęściej spotykane powikłania to: powikłania wczesne (krwiak, infekcja, zropienie rany - powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany, nieestetyczne blizny, a w przyszłości konieczność wykonania operacji korekcyjnej) oraz powikłania późne (powstanie wokół protezy torebki włóknistej powodującej stwardnienie piersi).

Jakkolwiek niniejszy artykuł opisuje zagadnienia związane z rekonstrukcją piersi, to rozmowa z lekarzem jest podstawą do podjęcia dezycji o przeprowadzeniu zabiegu rekonstrukcji. To lekarz powinien w ramach indywidualnej rozmowy z pacjentką dokonać oceny sytuacji oraz w możliwie wierny sposób opisać przebieg zabiegu i jednocześnie przedstawić symulację efektu końcowego po przeprowadzeniu zabiegu.

 

(Planując operację zapraszamy do przeczytania kilku praktycznych porad w zakładce „Planując operację plastyczną”)

 

Zapraszamy do przeczytania artykułów "Ekspandero-protezy - dwukomorowe implanty ze zintegrowaną zastawką magnetyczną" oraz "Ekspandero-protezy - zalety i przeciwskazania"

 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:rozwiń listę (+)

Komentarze (0)

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie