Zarejestruj / Zaloguj
Zadbajmy o dziąsła w domu

pielęgnacja dziąseł

Przestrzeganie kilku prostych zasad dbania o dziąsła może uchronić nas przed poważnymi powikłaniami związanymi z zaawansowanymi chorobami dziąseł. Regularne wizyty u stomatologa są gwarancją zdrowych dziąseł.Zabiegi pielęgnujące i czyszczące powierzchnię zęba to najlepsza inwestycja w piękny i zdrowy uśmiech. Codzienna pielęgnacja powierzchni zębów oraz dziąseł może przyczynić się do znacznego przedłużenia posiadania ładnego uśmiechu.

W jamie ustnej człowieka mogą pojawiać się różne zmiany na dziąsłach na przykład:
- afty,
- pleśniawki,
- odleżyny protetyczne.

Afty to zmiany na błonie śluzowej policzków i warg. Przyjmują one postać bolesnych i uciążliwych nadżerek. Jak dotąd nie poznano przyczyn ich powstawania. Istnieje bardzo dużo prawdopodobieństwo, że mogą one być objawem osłabionej odporności organizmu lub spożywaniem bardzo kwaśnych pokarmów.

Pleśniawki zaś to biało-szary nalot, który pojawia się na dziąsłach, podniebieniu, policzkach, a nawet gardle. Powstają one na skutek zakażenia grzybami z rodzaju drożdżaków, złej higieny zębów oraz długotrwałego przyjmowania antybiotyków. Są one bolesne i utrudniają spożywanie pokarmów.

Kolejną grupą zmian na dziąsłach są tzw. odleżyny protetyczne, do których zaliczamy również odleżyny powstałe na skutek noszenia „ruchomego” aparatu ortodontycznego. Odleżyny spowodowane są urazami mechanicznymi, wynikającymi z niedopasowania protez stomatologicznych. Początkowe pieczenie i ból błony śluzowej mogą przerodzić się stan zapalny, a następnie w owrzodzenie.

Celem utrzymania prawidłowo zadbanej jamy ustnej warto jest stosować preparaty ogólnie dostępne w aptekach, które zarówno leczą powstałe zmiany (afty, pleśniawki, odleżyny) jak i dbają o prawidłową kondycję dziąseł. Preparaty takie powinny zawierać składniki, które działają ściągając i łagodnie przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej. Zazwyczaj płyny oraz zagęszczone płyny (do pędzelkowania jamy ustnej) do stosowania bezpośrednio na dziąsła zawierają wyciąg z kory dębowej, liścia szałwii i rumianku. Dodatkowo preparaty takie wzbogacone są o garbniki oraz składniki olejków lotne - działające antyseptycznie (przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo) na błony śluzowe jamy ustnej i dziąseł.
 
Komentarze (2)

awatar
ROZZEN napisała:
2012-09-22 00:01:09
Dbam o higienę jamy ustnej,stosuję pastę do żębów co mi zaleciła Pani dentystka i płukam odpowiednim płynem.

awatar
madzik30 napisała:
2012-07-25 17:12:52
Mam wrażliwe dziąsła,dlatego stosuję odpowiednią pastę do zębów i płyn do płukania.Może dzięki takiej higienie nie miałam jeszcze opisanych zmian na dziąsłach.Ależ te dolegliwości są przykre.

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Konkurs

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie