Zarejestruj / Zaloguj
Bezbolesne leczenie próchnicy za pomocą ozonu - minusy stosowania

ozon

Wizyta u dentysty bez bólu wydaje się być marzeniem. Jednak naukowcy intensywnie pracują nad nowymi technologiami, które wyeliminują ból podczas borowania zębów. Stosunkowo nową metodą usuwania próchnicy jest zastosowanie bezbolesnej metody „borowania ozonem”.Czasami na skutek zastosowania tej metody można uniknąć plombowania i tym samym ingerencji w głębsze struktury zęba. Oczyszczona zmiana jest szlifowana specjalną pastą, która odbudowuje szkliwo. Jeśli jednak w trakcie leczenia ozonem okaże się, że ubytek jest zbyt głęboki to dentysta jest zmuszony zastosować tradycyjne leczenie, a ozon stosuje się dodatkowo.

Nowoczesne, stosunkowo niedawno wprowadzone do gabinetów stomatologicznych, urządzenie do „borowania ozonem” wykorzystuje tlen z powietrza i dostarcza 300 razy na sekundę gaz. Jest on precyzyjnie kierowany na wyznaczoną powierzchnię zęba w odpowiedniej dawce. Urządzenie w tym samym czasie odprowadza trzykrotnie w tej samej sekundzie każdą dawkę, po dezaktywacji manganem. Ponadto ma specjalne zabezpieczenie, które blokuje podawanie ozonu, jeśli aplikator okaże się nieszczelny. W związku z powyższym zarówno pacjent, jak i dentysta są chronieni przed dostaniem się czystego ozonu do płuc. Urządzenie jest w miarę ustawne i ma rękaw zakończony czymś, co przypomina zwykłą kątnicę, do której montuje się elastyczną czapeczkę. Musi ona dokładnie pokryć przynajmniej połowę korony zęba z ubytkiem. Do urządzenia zaprojektowano całą serię silikonowych aplikatorów (na siekacze, zęby trzonowe etc.).

Niestety leczenie próchnicy ozonem nie jest do końca sprawdzoną metodą i co więcej nie może być ono stosowane w przypadku dużych, „zaawansowanych ubytków”. Cały czas prowadzone są prace badawcze nad skutecznością leczenia zębów ozonem w różnych placówkach stomatologicznych. Wciąż stosunkowo dużą barierą jest umożliwienie dobrej penetracji gazu w głąb niektórych ubytków. Ozonem można leczyć na razie jedynie niezbyt głębokie ubytki w zakresie zębiny. Jeśli jednak podczas stosowania ozonu okaże się, że pod pozornie niezmienioną warstwą szkliwa znajduje się duży ubytek, to bez borowania nie obejdzie się.

Trudność w stosowaniu ozonu stanowią również powierzchnie styczne, gdyż niezwykle ciężko jest zapewnić odpowiednią szczelność aplikatorów.

Do głównych minusów zastosowania ozonu do usuwania próchnicy zaliczyć można powstałe na skutek działania ozonu przebarwienia na zębie. Pod wpływem ozonu tkanka zęba zmienia kolor na ciemnobrązowy. Pomimo tego, że ząb jest zdrowszy, odporniejszy na próchnicę to jest on brzydszy.

 

Z punku widzenia estetycznego zastosowanie ozonu nie jest korzystne dla uśmiechu. Warto jest mieć na uwadze ten fakt, rozważając brak bólu i estetykę, które niestety w tym przypadku nie idą w parze. Aby zakryć materiałem kompozytowym powstałą brązową plamkę po leczeniu ozonem dentysta musi nieźle się natrudzić.

Orientacyjny koszt oczyszczania ubytku ozonem od 50 do 150 zł.
Komentarze (1)

awatar
~Wiki napisał:
2010-06-24 11:43:44
Kilka uwag : ozon jest przydatny . Natomiast założenie artykułu nie :
1. próchnica jest choroba systemową której przyczyna są bakterie
2. dziury/ubutki są jej efektem a więc ich wypełnienie nie likwiduje infekcji jako tako
3. zastosowanie ozonu na zadanie miejscowe i tutaj jest przydatne
4. aby nie borowac należało by wprowadzic leczenie zwalczajace przyczyny nie objawy
jak no system carifree Cambra

5 jako dodatek podwyższjący jakość leczenia dorażnego (objawowego) ozon ma swoje zastosowanie

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Konkurs

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie