Zarejestruj / Zaloguj
Bezbolesne leczenie próchnicy za pomocą ozonu

ozon

„Borowanie ozonem” jest potoczną nazwą dla nowej metody usuwania próchnicy stosowanej w gabinetach stomatologicznych. Jest ona stosowana do odkażania kanałów zębów oraz leczenia aft.


 

Ozon dezynfekuje, czyli niszczy bakterie, grzyby oraz wirusy znajdujące się w jamie ustnej, atakujące zęby. Ozon może być również stosowany do leczenia wczesnej próchnicy. Mogą być nim oczyszczane niewielkie zmiany znajdujące się na powierzchni szkliwa, ale tylko te we wczesnym stadium rozwoju.

Bezbolesne leczenie próchnicy ozonem - przebieg zabiegu

Oczyszczanie ubytków ozonem rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia chorego miejsca z próchnicy za pomocą abrazji powietrzem. W kolejnym etapie zabiegu przez specjalny rękaw wpuszczany jest strumień ozonu. Podczas działania ozonu ząb musi być szczelnie osłonięty kapturkiem, ponieważ gaz nie może przedostać się do jamy ustnej. Stomatolog sam decyduje o długości zabiegu. Może on trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Czasami na skutek zastosowania tej metody można uniknąć plombowania i tym samym ingerencji w głębsze struktury zęba. Oczyszczona zmiana jest szlifowana specjalną pastą, która odbudowuje szkliwo. Jeśli jednak w trakcie leczenia ozonem okaże się, że ubytek jest zbyt głęboki to dentysta jest zmuszony zastosować tradycyjne leczenie, a ozon stosuje się dodatkowo.

Stosowanie urządzenia, które umożliwia zastosowanie ozonu do zwalczania próchnicy nie jest powszechne i wciąż trwają badania na temat jego skuteczności. Ozon jest już stosowany w medycynie do dezynfekcji od wielu lat. Oprócz jego niezwykłych właściwości bakteriobójczych, posiada również zdolności do utleniania łańcuchów białkowych (np. pozostałości po posiłku). W ten sposób ułatwia dojście śliny do miejsc, gdzie ma nastąpić remineralizacja. Podsumowując nowa metoda wykorzystująca ozon korzysta z naturalnych zdolności odtwórczych tkanek zęba. Likwiduje ona drobnoustroje kwasotwórcze i umożliwia dotarcie śliny do ubytków. Tym samym doprowadza do jego naturalnej reminalizacji, poprzez wytworzenie czegoś w rodzaju idealnego „wypełnienia” – czyli takiego, które powstało w procesie zahamowania, a konkretniej odwrócenia próchnicy.

Bezbolesne leczenie próchnicy ozonem - orientacyjny koszt zabiegu

Orientacyjny koszt oczyszczania ubytku ozonem od 50 do 150 zł
Komentarze (5)

awatar
~do Mirka napisała:
2013-01-13 23:07:04
do Mirka
Najpierw zorientuj się w temacie. Te pomysły, o których piszesz to jakiś nonsens. Dezynfekcja watą z alkoholem porównujesz do ozonu? Przeczytałes o "dezynfekcji" i myślisz że to zadziała tak samo :D
Ozon przede wszystkim nie może się dostać do płuc ani do jamy ustnej, dlatego jest zakrywany cały ząb podczas zabiegu. Ozon usuwa próchnice również z dziuer, z tym że one się nie remineralizują, zostaje sama dziura do wypełnienia, ale.. borowania się unika. Oczywiście mowa o niewielkich ubytkach.

awatar
~Mirek napisał:
2010-06-08 06:23:05
poprawię błąd : remineralizacja d/t jedynie szkliwa.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie