Zarejestruj / Zaloguj
Higiena zębów ze stałym aparatem ortodontycznym

stały aparat ortodontyczny

Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty stałe jest niezwykle ważna. Ortodonta po założeniu aparatu na zębach przeprowadza krótkie szkolenia dla pacjenta, tłumacząc mu jak należycie dbać o aparat. Daje mu nawet specjalny zestaw szczoteczek, które pomagają w utrzymaniu czystości nowo założonego aparatu.


Celem prawidłowej higieny zębów jest utrzymanie aparatu w niepogorszonym stanie oraz zadbanie o płytkę zębów, tak aby nie powstały na niej żadnej mechaniczne uszkodzenia.

Prawidłowa higiena zębów z aparatem ortodontycznym jest bardzo ważna zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Odpowiednie oczyszczanie zamków, ligatur oraz łuków uchroni aparat przed nieestycznymi przebarwieniami oraz zęby przed ubytkami.

Mycie zębów, których umieszczony jest aparat stały trwa o wiele dłużej od zwykłego czyszczenia zębów. Trudność polega głównie na dotarciu do wszystkich szczelin oraz powierzchni zębów, nie zapominając o elementach aparatu.

Dużym ułatwieniem w zachowaniu czystości aparatu i zębów jest wyposażenie każdego pacjenta kompletem specjalnych akcesoriów, które służą do wymywania nieczystości i osadów spod śrub. W powyżej wspomnianym zestawie znajdują się zazwyczaj:
 - różne rozmiary szczotek ortodontycznych,
 - różne rozmiary szczotek z rowkiem,
 - małe wyciorki o różnej grubości,
 - nitki z utwardzonymi końcówkami,
 - płyn do płukania jamy ustnej.

Podstawowe zasady czyszczenia zębów z założonym aparatem stałym
Etap pierwszy – czyszczenie trudno dostępnych miejsc wyciorkiem. Wyciorek przypomina miniaturową, okrągłą szczotkę, która w domu używana jest to czyszczenia butelek. Czyszczenie wyciorkiem jest bardzo mozolną pracą, gdyż każdy ząb z osobna trzeba dokładnie oczyścić, wkładając wyciorek pomiędzy łuk aparatu oraz delikatnie wsuwają go pomiędzy zamek a płytkę zęba.
Wyciorkami można idealnie czyścić drobne elementy aparatu, takie jak zamki, pierścienie itp.
Etap drugi – czyszczenie ciasnych szczelin międzyzębówych
Specjalna nitka ortodontyczna służy do usuwania zabrudzeń z bardzo ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Posiada ona utwardzone końcówki, które ułatwiają manipulację nimi.
Etap trzeci – szczotkowanie zębów
Specjalnie zaprojektowana szczoteczka z rowkiem po środku jest doskonała do oczyszczania całej powierzchni zęba oraz zewnętrznej części zamka.
Etap czwarty – płukanie zębów
Ze wszystkich wymienionych powyżej etapów płukanie zębów jest najprostsze i nie wymaga dużej pracy. Płukanie zębów chroni je i działa przeciwzapalnie na dziąsła.

Zęby z założonym aparatem należy myć systematycznie po każdym posiłku.
Komentarze (13)

awatar
~gosc napisał:
2011-08-18 09:19:37
Ja nie otrzymałam od ortodontki nic. Gdzie mogę zakupić cały ten zestaw ?

awatar
m0nisia1987 napisała:
2011-08-07 13:06:41
Tak, ja otrzymałam taki zestaw od mojej ortodontki: nić dentystyczną, szczoteczkę ortodontyczną, zestaw "wyciorków", próbkę pasty i dodatkowo niezbędny szczególnie na początku wosk, który chroni policzki przed podrażnieniem.
Zestaw stosowany codziennie powinien zapewnić zębom należytą higienę.
Po pewnym czasie każdy przyzwyczai się do tego "rytuału". Liczę na to, że po zdjęciu aparatu nawyki higieny jamy ustnej mi pozostaną :)

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2014 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie