Zarejestruj / Zaloguj
Leczenie ortodontyczne - kiedy zgłosić się do specjalisty?

leczenie ortodontyczne

Obecnie świadomość leczenia ortodontycznego zębów jest coraz bardziej powszechna. Rodzice zaczynają bardzo wcześnie ze swoimi pociechami zgłaszać się do ortodonty, gdy tylko coś ich zaniepokoi w ustawieniu zębów dzieci. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, gdyż zdrowe zęby to proste zęby.Leczenie ortodontyczne rozpoczęte w odpowiednim momencie będzie skuteczne. Kiedy więc zgłaszać się do ortodonty? Kto powinien zauważyć nieprawidłowości?

Ortodonci wyróżniają kilka etapów w życiu człowieka, kiedy leczenie ortodontyczne jest rozpoczynane.

Pierwszym z nim jest etap zaraz po urodzeniu. Jeśli dziecko ma poważne zniekształcenia czaszki, to wtedy już w tak wczesnym stadium jego życia rozpoczyna pracę grono specjalistów celem wyprofilowania czaszki i szczęki, tak aby dziecko mogło prawidłowo rozwijać się.

Drugim etapem życia jest okres, w którym dziecko chodzi do lekarza badającego ogólny rozwój. Podczas takich badań specjalista obserwuje stan rozwoju czaszki i szczęk. Już u dziecka 2-3 letniego może wychwycić schorzenie nazywane przodozgyzem lub tyłozgryzem i skierować pacjenta do specjalisty. Później w wieku przedszkolnym czyli ok. 3 – 6 roku życia wady zgryzu jest w stanie zweryfikować logopeda.

Trzecim etapem, w którym najczęściej zgłaszają się pacjenci jest 10 – 15 rok życia. Ortodonci podkreślają, że jest to najlepszy okres do podjęcia leczenia, gdyż można wtedy osiągnąć optymalne efekty. Informacji o tym, że dziecko powinno zgłosić się do ortodonty powinien udzielić prowadzący stomatolog, który podczas przeglądu zębów może wychwycić defekty ułożenia szczęki i zębów.

Czwartym etapem życia jest wiek dorosły, kiedy to pacjenci sami decydują się na leczenie ortodontyczne w pełni świadomi swoich defektów.
Komentarze (5)

awatar
m0nisia1987 napisała:
2011-08-07 13:09:42
Ja zgłosiłam się do ortodonty niestety dopiero w czwartym etapie życia. Lepiej późno niż wcale. Obawiałam się lekko reakcji otoczenia, jednak bezpodstawnie. Jeśli ktoś ma obawy przed założeniem aparatu ze względów estetycznych - zaoszczędźcie i zdecydujcie się na kosmetyczny.
Proste zęby i piękny uśmiech wynagrodzą nam ten czas w aparacie :)

awatar
aneobi napisała:
2011-01-02 11:16:57
Zgadzam się, że im szybciej zgłosimy się do ortodonty, tym lepiej. Chociaż w sumie nigdy nie jest za późno- ja mam 26 lat i noszę od niedana aparat :) Przyjemne to nie jest ale da się przeżyć dla efektu :)

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie