Zarejestruj / Zaloguj
Higiena zębów ze stałym aparatem ortodontycznym

stały aparat ortodontyczny

Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty stałe jest niezwykle ważna. Ortodonta po założeniu aparatu na zębach przeprowadza krótkie szkolenia dla pacjenta, tłumacząc mu jak należycie dbać o aparat. Daje mu nawet specjalny zestaw szczoteczek, które pomagają w utrzymaniu czystości nowo założonego aparatu.


Celem prawidłowej higieny zębów jest utrzymanie aparatu w niepogorszonym stanie oraz zadbanie o płytkę zębów, tak aby nie powstały na niej żadnej mechaniczne uszkodzenia.

Prawidłowa higiena zębów z aparatem ortodontycznym jest bardzo ważna zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Odpowiednie oczyszczanie zamków, ligatur oraz łuków uchroni aparat przed nieestycznymi przebarwieniami oraz zęby przed ubytkami.

Mycie zębów, których umieszczony jest aparat stały trwa o wiele dłużej od zwykłego czyszczenia zębów. Trudność polega głównie na dotarciu do wszystkich szczelin oraz powierzchni zębów, nie zapominając o elementach aparatu.

Dużym ułatwieniem w zachowaniu czystości aparatu i zębów jest wyposażenie każdego pacjenta kompletem specjalnych akcesoriów, które służą do wymywania nieczystości i osadów spod śrub. W powyżej wspomnianym zestawie znajdują się zazwyczaj:
 - różne rozmiary szczotek ortodontycznych,
 - różne rozmiary szczotek z rowkiem,
 - małe wyciorki o różnej grubości,
 - nitki z utwardzonymi końcówkami,
 - płyn do płukania jamy ustnej.

Podstawowe zasady czyszczenia zębów z założonym aparatem stałym
Etap pierwszy – czyszczenie trudno dostępnych miejsc wyciorkiem. Wyciorek przypomina miniaturową, okrągłą szczotkę, która w domu używana jest to czyszczenia butelek. Czyszczenie wyciorkiem jest bardzo mozolną pracą, gdyż każdy ząb z osobna trzeba dokładnie oczyścić, wkładając wyciorek pomiędzy łuk aparatu oraz delikatnie wsuwają go pomiędzy zamek a płytkę zęba.
Wyciorkami można idealnie czyścić drobne elementy aparatu, takie jak zamki, pierścienie itp.
Etap drugi – czyszczenie ciasnych szczelin międzyzębówych
Specjalna nitka ortodontyczna służy do usuwania zabrudzeń z bardzo ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Posiada ona utwardzone końcówki, które ułatwiają manipulację nimi.
Etap trzeci – szczotkowanie zębów
Specjalnie zaprojektowana szczoteczka z rowkiem po środku jest doskonała do oczyszczania całej powierzchni zęba oraz zewnętrznej części zamka.
Etap czwarty – płukanie zębów
Ze wszystkich wymienionych powyżej etapów płukanie zębów jest najprostsze i nie wymaga dużej pracy. Płukanie zębów chroni je i działa przeciwzapalnie na dziąsła.

Zęby z założonym aparatem należy myć systematycznie po każdym posiłku.
Komentarze (16)

awatar
~jenny napisał:
2018-10-27 09:36:50
Mój nastoletni syn ma od paru tygodni aparat ortodontyczny. Pilnuję, żeby dbał o zęby, ale wiadomo, jak to jest z nastolatkami, więc jeszcze profilaktycznie zaczęłam mu podawać takie tabletki acidolac dentifix z ksylitolem, żeby się zęby nie demineralizowały.

awatar
~Longinka napisała:
2017-05-16 15:05:15
Moim skromnym zdaniem wystarczy zwykła pasta, szczoteczka do zębów, mini szczoteczki do czyszczenia przestrzeni między aparatem i dobry płyn do płukania zębów. Polecam Septoral z chlorheksydyną, która działa przeciwbakteryjnie i chroni przyzębie.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie