Zarejestruj / Zaloguj
Diagnoza i leczenie tyłozgryzu

tyłozgryz leczenie

Lekarz ortodonta diagnozuje tyłozgryz na podstawie zdjęcia kefalometrycznego (wykonanie zdjęcia zajmuje 10 minut), wykorzystując do tego analizę cefalometryczną. Taki obraz twarzoczaszki bardzo dokładnie pokazuje wady ortodontyczne. Określa stopień wad zgryzu oraz pokazuje tkanki miękkie twarzy, podniebienie twarde i zatoki przynosowe.Pozwala na indywidualne i najefektywniejsze zaplanowanie leczenia dla każdego pacjenta. Zdjęcie cefalometryczne dokumentuje również stany i wady zgryzu przed i po leczeniu.

Następnym krokiem wizyty u ortodonty jest pobranie wycisków górnego łuku zębowego i dolnego, które zostają przekazane do laboratorium technicznego. Na ich podstawie, wykonane zostają modele gipsowe, które posłużą do zastosowania odpowiedniego do wady aparatu ortodontycznego. Najnowsze osiągnięcia ortodontyczne pozwalają na wykonanie wirtualnych modeli ortodontycznych, które znacznie skracają czas oczekiwania na aparat.
Kolejna wizyta to już założenie aparatu stałego lub ruchomego. Potem pozostają kontrolne wizyty przynajmniej raz w miesiącu, które mają za zadanie kontrolować przebieg leczenia.

 

Leczenie tyłozgryzu
W przypadku tyłozgryzu leczenie może być bardziej skomplikowane, ponieważ według niezależych źródeł tyłozgryz można podzielić na dwa przypadki:

tyłozgryz urojony - polega przede wszystkim na tym że kości żuchwy są nieprawidłowo ułożone względem kości szczęki, ale bez zaburzenia ich długości. Wadę tę leczy się aparatami czynnościowymi i wyciągami, które najczęściej stosuje się u dzieci między 4 a 11 rokiem życia. Zastosowanie tych aparatów może w późniejszym czasie skrócić noszenie aparatów stałych i usuwania niektórych zębów. Aparaty te pozwalają na rozwój łuków zębowych, pomagając tym samym wyrżnąć się zębom stałym. Stosowane są także wśród dorosłych w celu rozwinięcia łuku do normalnego rozmiaru i kształtu, jeszcze przed założeniem aparatu stałego;

tyłozgryz rzeczywisty – to bardziej skomplikowana wada, wymaga bardzo często leczenia chirurgicznego. Polega na zaburzeniu jakie występują w długości kości żuchwy - główną przyczyną jest wykształcenie zbyt krótkiej kości trzonu żuchwy. Leczenie ortodontyczne w tym przypadku polega na zastosowaniu tzw. kamuflażu ortodontycznego (usunięciu zębów przedtrzonowych pierwszych lub drugich w obu łukach dolnym i górnym). Nie jest to jednak regułą, ponieważ każdy przypadek tyłozgryzu jest traktowany indywidualnie. Leczenie chirurgiczne ma za zadanie wydłużyć trzon żuchwy (w niektórych przypadkach może być także wymagana zmiana długości gałęzi żuchwy).

W przypadku tyłozgryzu rzeczywistego leczenie chirurgiczne musi być ściśle prowadzone przy współpracy lekarza ortodonty oraz chirurga szczękowo-twarzowego. Ten pierwszy decyduje o zmianie długości kości i planuje operację, a chirurg według podanych wytycznych dokonuje zabiegu chirurgicznego.

W przypadku wad genetycznych leczeniem chirurgicznym zajmuje się chirurg ortognata. Chirurgia ortognatyczna ma za zadanie leczenie wrodzonych wad zgryzu, które wynikają głównie z dysproporcji jakie występują w rozwoju twarzoczaszki.
Komentarze (1)

awatar
efrel napisała:
2011-12-23 10:10:36
Jestem mama 5-latka i wiem że ma lekka wadę zgryzu ... na razie dentysta powiedział ze jak wyrosną mu stałe żeby to wszystko się może naprawić , więc trzymam kciuki .

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie