Zarejestruj / Zaloguj
Implanty jąder dla dzieci i dorosłych - opis zabiegu

implanty jąder

Zabieg wszczepienia implantu jądra jest wykonywany u pacjentów, którzy utracili jądro na skutek wypadku lub z przyczyn chorobowych. Głównym celem tego zabiegu jest przywrócenie naturalnego wyglądu worka mosznowego.


Z wielu przeprowadzonych badań dotyczących mężczyzn, którzy utracili jądro/a wynika, iż operacja taka doprowadziła ich do depresji i poważnych problemów psychologicznych. Zostało już kilkakrotnie udowodnione, że implantacja protez jąder przyczyniła się do poprawy stanu psychicznego wielu pacjentów.
Implanty jąder są również zbawiennym rozwiązaniem dla dzieci, które urodziły się z wnętrostwem (z łac. Cryptorchidismus). Chorobą polegającą na niewłaściwym zatrzymaniu się jąder w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym, zamiast umiejscowienia się w mosznie. Niezejście jąder może doprowadzić do ich przegrzania. W rezultacie, którego może dojść do powstawania nowotworów jądra oraz do zatrzymania produkcji plemników, skutkującej niepłodnością. Ponadto implanty mogą również pomóc mężczyznom, którzy na skutek wypadku doznali poważnego uszkodzenia jąder.

 

Alternatywa zabiegu implantacji sztucznych jąder
Jedyną alternatywą do operacji wszczepienia implantu jest skomplikowany zabieg usunięcia tkanki znajdującej się we wnętrzu jądra i pozostawienie otaczającej kapsułki w mosznie. Efekt tego zabiegu jest gorszy od implantacji protezy, ponieważ osłonka jądra bez wypełniającego go tkanki staję się mniejsza i wygląda nieestetycznie. W rezultacie jądra są drobniejsze w budowie.

 

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu
- rekonstrukcja po operacji usunięcia jąder,
- rekonstrukcja pourazowa,
- korekta asymetrii wrodzonej jąder,
- korekta wad genetycznych jąder,
- wymiana starego implantu.

 

Przebieg operacji
Implantacja protez jąder jest przeprowadzana w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Operacja nie wymaga hospitalizacji pacjenta, jednak w szczególnych przypadkach pacjent może pozostać na noc w szpitalu.
W zależności od budowy anatomicznej ciała mężczyzny lekarz zaproponuje najodpowiedniejszą technikę operacji (m in. ustala on rodzaj znieczulenia). Zabieg trwa zazwyczaj od 20 – 40 minut. Polega on na wykonaniu cięcia w podstawie worka mosznowego i ukształtowaniu miejsca w postaci loży na implanty. Jeśli protezy implantowane nie są wystarczająco duże, to przed zszyciem moszny lekarz może je jeszcze dopełnić. Dzięki temu efekt zabiegu może być pełniejszy. Zabieg kończy się założeniem szwów, które zostaną usunięte po 7 – 10 dniach.

 

Rekonwalescencja
Pacjent może odczuwać lekki dyskomfort przez pierwsze 24 - 48 godziny po zabiegu. Ewentualny ból może być kontrolowany odpowiednimi dawkami leków. Zalecane jest również dbanie o czystość opatrunków i noszenie ich, przez co najmniej 7 dni. Każdy pacjent inaczej przechodzi okres rekonwalescencji. Lekarze zazwyczaj zalecają powstrzymywanie się od normalnego trybu życia przez około jeden tydzień, w celu nie nadwerężania organizmu. Moszna przez pewien okres będzie lekko napuchnięta i obolała, jednak zdolność do wydalania moczu nie będzie zakłócona. Zalecane jest, aby uzbroić się w cierpliwość i nie przyspieszać procesu gojenia ranek.

Jak ciało reaguje na implant jąder?
Naturalną reakcją ludzkiego ciała na jakiekolwiek ciało obce jest chęć jego odrzucenia. Skutek taki można częściowo zminimalizować wszczepiając protezy wykonane z biokompatybilnych materiałów (czyli produktów zdolnych do współdziałania z organizmem człowieka). Obecnie naukowcy wciąż opracowują coraz to nowsze materiały budujące wszczepy, jednak do tej pory nie udało im się wynaleźć lepszej substancji budującej implant od silikonu. Pomimo tego faktu, po wszczepieniu silikonowej protezy w mosznę może pojawić się lekkie stwardnienie tkanki wokół implantu tzw. kapsuła. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że wyżej opisany proces może przerodzić się w stan włóknistego stwardnienia przykurczowego, którego efektem jest stwardnienie implantu i ból. Na szczęście tego rodzaju dolegliwość pooperacyjna jest niezwykle rzadka, jeśli zabieg jest wykonywany przez specjalistę.

 

Ewentualne zagrożenia związane z zabiegiem:
- alergiczna reakcja na podane znieczulenie lub narkozę (wymioty, nudności),
- infekcje,
- przedłużony okres gojenia ranek,
- przesunięcie się implantu,
- powstanie blizn po nacięciach,
- powstanie krwiaka pod skórą,
- możliwe stwardnienie tkanki wokół implantu i uformowanie się tzw. kapsuły,
- możliwa konieczność przeprowadzenia operacji korekcyjnych.

 

Orientacyjny koszt zabiegu
operacja rekonstrukcji jąder 3 000 – 5 000 PLN

 

Jeśli jesteś zainteresowany poddaniem się zabiegowi to zapraszamy do zapoznania się z artykułem “Planując operację plastyczną”.

 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
rozwiń listę (+)

Komentarze (0)

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie