Zarejestruj / Zaloguj
Licówki - wskazania i przeciwskazania

licówki

Według ostatnich badań aż 75% ludności jest niezadowolonych ze swojego uzębienia i z chęcią poddałoby się zabiegom poprawiającym wygląd zębów. Współczesna stomatologia estetyczna stworzyła wiele możliwości poprawienia wyglądu naszych zębów. Nowoczesne technologie i wiedza pozwalają poprawiać naturę, poczynając od mało inwazyjnych metod w postaci licówek porcelanowych,  kończąc na koronach pełnoceramicznych.Zastosowanie licówek można rozważyć w przypadku braku możliwości wybielenia zębów, które nie jest zalecane w przypadku obecności wypełnień w kolorze zębów, koron, nasadek lub kleju na przedniej powierzchni zębów, środek wybielający nie zmieni koloru tych materiałów, przez co będą one widoczne na tle wybielonych zębów.

Licówki jako szczytowe osiągnięcie stomatologii estetycznej
Licówki kosmetyczne są bardzo trwałe i dają możliwości korygowania estetyki zębów. Mają niezwykle szerokie zastosowanie, począwszy od całkowitej odmiany uśmiechu, a skończywszy na uzupełnieniu ułamanego zęba. Umożliwiają przywrócenie zębom ich naturalnej bieli, są odporne na przebarwienia i gwarantują trwały efekt w postaci białych i równych zębów. Są korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania. Grubość licówek porcelanowych to zaledwie 0,8-1mm, tak więc ingerencja w tkanki twarde zęba jest minimalna.
Licówki mogą być mocowane właściwie na wszystkich zębach, jednak w  stomatologii estetycznej stosowane są  głównie w odcinku przednim, zarówno górnego jak i dolnego łuku zębowego
Przed planowanym leczeniem protetycznym z wykorzystaniem licówek wskazana jest konsultacja w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań. Decyzja o zastosowaniu licówek musi być zawsze podjęta w oparciu o liczne informacje, które należy uzyskać poprzez wnikliwe badanie protetyczne oraz ocenę warunków zgryzowych w powiązaniu z ogólnym stanem zdrowia i psychiką pacjenta.

 

Zabiegi poprzedzające założenie licówek
Do zabiegów poprzedzających planowane leczenie za pomocą licówek zaliczamy:
- wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych,
- usunięcie kamienia nazębnego
- wybielanie zębów, korzystne w przypadku założenia większej ilości licówek, pomoże w doborze jaśniejszego doboru koloru porcelany.

 

Licówki - wskazania
Wskazania do zastosowania licówek kosmetycznych to:
- odbudowa częściowo utraconego zęba lub zębów
- zamknięcie przerwy między zębami
- korekta położenia zęba w łuku
- korekta kształtu zębów
- przebarwienia korony zębów
- niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich

 

Licówki - przeciwskazania
Jak każda forma leczenia, również licówki są niewskazane w niektórych sytuacjach. Do przeciwskazań wykonania licówek zalicza się:
- nieprawidłowości zgryzowe, które powodują nadmierne obciążenie licówek, a tym samym ich
uszkodzenie lub utratę;
- parafunkcje, złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci lub długopisów;
- bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami, chyba że równolegle wdroży się leczenie w postaci ochronnej szyny relaksacyjnej, z którą śpi pacjent;
- brak lub niewystarczająca higiena jamy ustnej;
- zbyt krótkie zęby, gdzie istnieje obawa, że powierzchnia przyklejania licówki byłaby zbyt mała, aby zapewnić jej utrzymanie (w takim przypadku ewentualnie można zastosować zabieg wydłużenia korony klinicznej zęba).

 

Licówki - orientacyjne ceny

Orientacyjny koszt założenia licówki (za sztukę):
Licówka akrylowa, kompozytowa(tymczasowa) – od 80 – 220 zł
Licówka + korekta kształtu – od 180 – 220 zł
Licówka pełnoceramiczna – od 1200 – 1500 zł
Licówka kompozytowa – ok. 400 zł
Licówka porcelanowa – od 600 – 1200 zł
Licówka ręcznie malowana ok. 1200 zł
Komentarze (11)

awatar
~aleksandra1 napisał:
2017-04-04 08:35:47
licówki są swietnym rozwiązaniem, robiłam tutaj http://atria.com.pl/licowki-pelnoceramiczne i szczerze polecam :)

awatar
ankasss napisała:
2014-01-23 21:42:03
Miałam robioną licówkę kilka lat temu, ale od tego czasu wiele się zmieniło. Najwyższa pora, aby ją wymienić, ale wcześniej trzeba zebrać nieco informacji.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie