Zarejestruj / Zaloguj
Licówki - podział ze względu na materiały z jakich są wykonane (cz.1)

licówki

Samo założenie licówek nie jest zabiegiem prostym. Wymaga bardzo dużej precyzji zarówno od stomatologa, który je zakłada, jak i od technika dentystycznego, który taką licówkę przygotowuje. Licówki należy dopasować pod względem kolorystycznym do pozostałego uzębienia w jamie ustnej pacjenta, aby leczony ząb nie odbiegał kolorem od innych.Musi być ona również tak ukształtowana, aby nie wywołać zgryzu urazowego, który mógłby pogorszyć trwałość wykonanego uzupełnienia, czy wywołać zmiany patologiczne związane z artykulacją lub ze zgryzem.
Założenie licówek, musi  być poprzedzone wnikliwym procesem diagnostycznym.Wyróżniamy kilka rodzajów licówek kosmetycznych, których podział jest uzależniony od materiałów z jakich zostały wykonane:
- licówki akrylowe,
- licówki kompozytowe,
- licówki ceramiczne,
- licówki porcelanowe,
- licówki pełnoceramiczne,
- licówki ręcznie malowane.

 

Licówki akrylowe
Licówki akrylowe najczęściej stosuje się je jako zastępcze lub tymczasowe. Są wykonane na potrzeby docelowe, jako produkt tymczasowy zabezpieczają ząb zanim zostanie założona licówka ostateczna. Głównymi składnikami masy akrylowej może być akryl utwardzalny przez gotowanie, akryl samopolimeryzujący utwardzalny światłem oraz inne akryle elastyczne w skład których wchodzą polimery i monomery. Są mniej trwałe niż porcelana, grubsze i cięższe, mało elastyczne i estetyczne, ale dużo tańsze od innych rodzajów licówek. Najczęściej wytrzymują około 2 lat.

 

Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe zbudowane są z materiałów o niejednorodnej strukturze, złożone z kilku komponentów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów (komponentów) ma lepsze właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność, twardość i elastyczność, drugi natomiast komponent konstrukcyjny zapewnia lepsze właściwości mechaniczne kompozytu. Licówki te charakteryzuje szybki czas wykonania, niska cena, plastyczność - w każdej chwili można zmienić ich kształt i kolor. Często stosuje się je jako wstępną faza przed koronowaniem lub licowaniem zębów, ale często stanowi już wersję ostateczną. Choć nie są tak doskonałe jak np.licówki porcelanowe, przy prawidłowej higienie jamy ustnej, mogą przetrwać wiele lat.

 

Licówki ceramiczne
Do wykonania licówek ceramicznych wykorzystywane są ceramiki skaleniowe ze względu na dobre właściwości optyczne (możliwe jest odtworzenie warstwowej struktury zęba, przezierności, opalescencji – uzyskanie naturalnego wyglądu zęba). Ceramiki skaleniowe są napalane na masie, z której wykonywana jest licówka. Ten rodzaj porcelany jest kilka razy twardszy od naturalnego szkliwa zębów. Głównymi surowcami licówek ceramicznych są: krzemionka, kaolin, kwarc, barwniki,  które po zmieleniu, wymieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe, ale o wiele droższe.

W następnej części zostaną opisane licówki porcelanowe, licówki ręcznie malowane oraz licówki pełnoceramiczne.

 

Orientacyjny koszt założenia licówki (za sztukę):
Licówka akrylowa – od 80 – 220 zł
Licówka kompozytowa – od 200 – 400 zł
Licówka ceramiczna – od 500 – 1.600 zł
Licówka porcelanowa – od 600 – 1.700 zł
Licówka ręcznie malowana od 1.200 - 1.600 zł
Licówka pełnoceramiczna – od 1.200 – 2.500 zł

 
Komentarze (6)

awatar
~olka napisała:
2016-07-10 16:56:38
Ja mam zalozone licowki porcelanowe w Wielkiej Brytanii, wyglądają slicznie ale niestety bardzo czesto poprostu pękają na pół. Mam wadę zgryzu i prawdopodobnie to dlatego. szkoda ze pani dentystka nie pinformowala mnie wczesniej ze licowki nie sa zalecane jesli ktos ma problem ze zgryzem. Wygląda na to ze bede teraz czestym bywalcem w gabinecie:(

awatar
~ciekawa napisała:
2013-11-20 10:22:19
Chcę założyć licówki porcelanowe - są polecane i trwałe - na przednie zęby i wreszcie cieszyć się pięknym uśmiechem, mam zamiar to zrobić w klinice Rojek Dental w Olsztynie. Jednak słyszałam też o licówkach z jakiejś platyny czy coś i że są bardzo trwałe - niestety tu na stronie nie znalazłam informacji...

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Konkurs

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie