Zarejestruj / Zaloguj
'"Zamknięta" i "Otwarta" operacja plastyczna nosa

operacja plastyczna, nosa

Decyzję o metodzie operacji czy będzie to zabieg „otwarty”, czy „zamknięty” podejmuje lekarz wspólnie z pacjentem. W sposób wywarzony i niezwykle wnikliwy chirurg analizuje potrzeby pacjenta kierując się jego dobrem oraz przyszłym zdrowiem.„Zamknięta” operacja plastyczna nosa

Chirurg wykonuje nacięcia wewnątrz nosa specjalnymi narzędziami. Skóra nosa zostaje odseparowana od kości (przegrody nosa), która stanowi swoistego rodzaju rusztowanie nosa. W kolejnym etapie po oddzieleniu skóry od kości, chirurg modeluje elementy szkieletu nosa w celu uzyskania oczekiwanego kształtu (przegroda może być przemieszczana, piłowana, powiększana, mogą zostać wszczepione chrząstki lub kości). Niejednokrotnie zdarza się, że dla poprawy kształtu nosa wystarczy mało inwazyjna operacja samego koniuszka tzw. „czubka nosa”. Korekta odpowiednich chrząstek może spowodować: - zwężenie nosa; - skrócenie haczykowatego nosa; - uniesienie koniuszka nosa.
Przy operacji wymagającej zmiany układu kości konieczne jest złamanie skrzywionych lub źle ukształtowanych kości oraz ścięcie garbu. Po przełamaniu kości chirurg ustawia je w nowym miejscu. W celu uzyskania lepszego efektu, w niektórych miejscach dokładane są odpowiednio wyrzeźbione fragmenty chrząstki lub kości (jest to swoistego rodzaju przeszczep). Jeśli lekarz nie usuwa fragmentów kości lub chrząstek z nosa, to konieczne bywa wówczas pobranie kawałka kości z innej części ciała np. zza ucha. Chirurg rzeźbiąc rusztowanie nosa niewiele widzi, opiera się raczej na zmyśle dotyku w palcach. Po wymodelowaniu szkieletu nosa, skórę cofa się na miejsce. Skóra bardzo szybko przyrasta do szkieletu nosa.
Zaletą tej metody operacji jest brak zewnętrznych blizn, zaś wadą jest brak idealnej perfekcji, co jednak według wielu pacjentów czyni wygląd nosa bardziej naturalnym.

 

„Otwarta” operacja plastyczna nosa
Tego rodzaju metoda zapewnia perfekcyjne ukształtowanie nosa. Operacja może trwać od dwóch do trzech godzin. Pacjent jest zazwyczaj usypiany.
Chirurg wykonuje maleńkie nacięcie na skórze kolumienki nosa, to jest pionowego słupka oddzielającego oba otwory. Lekarz używając specjalnych nożyczek odseparowuje skórę od kości nosa. W ten sposób umożliwione jest odsłonięcie szkieletu chrzęstno – kostnego i proces modelowania kości może być rozpoczęty. W zależności od anatomii pacjenta lekarz podejmuje decyzje, czy usunąć nadmiar chrząstki lub tzw. garb nosa. Chirurg używając specjalnego dłuta może usunąć część „grzbietu” nosa. W wyniku usunięcia części kości z wyrostków nosowych powstaje otwarta przestrzeń pomiędzy lewą i prawą częścią nosa, tworzy się tzw. „otwarty dach”. Chirurg musi delikatnie złamać kości i umieścić je w nowym miejscu tak, aby zamknąć otwartą przestrzeń nosa. W kolejnym etapie operacji chirurg zamyka nacięcia rozpuszczalnymi nićmi. Pozostająca po zabiegu blizna jest niewielka i widoczna jedynie po wnikliwym przyjrzeniu się nosowi.

 

Po operacji
Miękki opatrunek w postaci tamponów ochronnych jest aplikowany do nosa po operacji. Konstrukcja nosa może dodatkowo zostać wzmocniona opatrunkiem w formie sztywnych plastrów (czasami gipsem) założonych na zewnątrz nosa (zazwyczaj są noszone od 6 do 8 dni). Pacjent budzi się z nosem zatkanym i ściśniętym od góry. Okolice skóry przy nosie mogą być lekko opuchnięte oraz sine bezpośrednio po operacji, dlatego dla dobrego samopoczucia lepiej jest odłożyć wszelkie spotkania towarzyskie przynajmniej na 10 dni po zabiegu.
Pierwsza doba po zabiegu powinna być spędzona w klinice. Nie jest to okres przyjemny i wymaga cierpliwości, niektórzy czują się osłabieni. Wszystkie nieprzyjemne objawy mijają już po 3 dniach.
Przez kilka dni oddychanie może być znacznie utrudnione z powodu opuchnięcia błon śluzowych wewnątrz nosa oraz może wystąpić osłabienie czucia w okolicach nosa i wargi górnej. W niektórych przypadkach może pojawić się delikatne krwawienie przez kilka pierwszych dni - tego rodzaju objawy nie powinny niepokoić, jednak przy nasileniu się krwawienia należy szybko skontaktować się z lekarzem. Po operacji chirurg udzieli Tobie kilku instrukcji dotyczących przestrzegania zasad rekonwalescencji, głównie będą one dotyczyły:
- nakładania chłodnych kompresów na operowane okolice skóry – zmniejszają opuchliznę oraz krwiaki;
- zażywania leków przeciwbólowych;
- trzymania głowy w uniesionej pozycji przez co najmniej 24 godziny.


Po operacji plastycznej nosa należy się powstrzymać od dotykania nosa (dmuchania nosa) oraz od wysiłku fizycznego przynajmniej przez pierwszy tydzień po zabiegu. Noszenie okularów jest również niewskazane przez pierwsze trzy tygodnie po operacji. Wizyty w fitness klubie, saunie, czy też basenie należy dla bezpieczeństwa uzgodnić z lekarzem (zazwyczaj powinno się odłożyć intensywny wysiłek fizyczny na miesiąc po operacji).

Operacja plastyczna nosa zmienia wizerunek całej twarzy. Na początku możemy być zaskoczeni efektem. Pamiętajmy, że ostateczny kształt nosa bywa widoczny dopiero po 6 miesiącach, gdy proces gojenia całkowicie zakończy się. Każdy dzień po operacji przynosić będzie Państwu satysfakcję z zabiegu. Szybko Państwo zapomną o plastrach, czy też obrzękach patrząc w nowe odbicie lustrzane.

 

Orientacyjny koszt operacji plastycznej nosa
Operacja całego nosa: 9000 PLN
Korekta przegrody nosowej: 2500 – 4000PLN
Korekta „nosa chrzęstnego”: 3500 – 5000PLN
Podane powyżej koszty zawierają wszelkie wydatki związane z operacją plastyczną. Jednak przed samą operacją, w trakcie konsultacji należy się upewnić, czy cena operacji zawiera:
- koszt ubezpieczenia;
- koszt anestezjologa;
- koszt znieczulenia;
- zakup opatrunków;
- zakup leków przeciwbólowych;
- możliwość spędzenia doby w klinice po operacji.

 

Planując operację zapraszamy do przeczytania kilku praktycznych porad w zakładce „Planując operację plastyczną”
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
rozwiń listę (+)

Komentarze (6)

awatar
squosh85 napisał:
2014-02-07 19:39:06
wiele osób decyduję się na plastykę nosa, mój brat poprzez pobicie miał mieć operację plastyczną (złamana przegroda) ale niestety ze strachu do dziś się nie zdecydował.

awatar
~agus2222 napisał:
2013-09-16 14:44:24
Mój nos jest beznadziejny...nie podoba mi się od zawsze, dodatkowo doznałam w wyniku wypadku skrzywienia jego przegrody...chętnie bym skorzystaa z tego typu zabiegów, jednak ich cena jest dla mnie za wysoka :(

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie