Zarejestruj / Zaloguj
Korekta skrzywionej przegrody nosowej

przegroda nosa, korekta

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną zarówno nieestetycznego wyglądu nosa, jak i problemów związanych z oddychaniem. Wśród skrzywień przegrody nosowej (z łac. Deviato Septi Nasi) możemy wyróżnić skrzywienie części chrzęstnej przegrody oraz jej części kostnej. Zmiany mogą przybrać postać skrzywienia listwy lub wychylenia kolca. U niektórych osób obserwowane jest wywichnięcie chrząstki czworokątnej przegrody nosa.Zabieg korekcji skrzywionej przegrody nosowej jest relatywnie prostą procedurą, nie wymagającą znieczulenia ogólnego. Operacja odbywa się w warunkach ambulatoryjnych (tzn. po zabiegu pacjent może iść do domu).

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – przyczyny powstawania zniekształceń nosa
Do najczęstszych przyczyn powstawania skrzywienia przegrody nosowej można zaliczyć uraz nosa oraz genetyczne uwarunkowania. Urazy nosa mogą być przebyte niedawno lub w bardzo odległej przeszłości np. w dzieciństwie. Zmiany przegrody nosowej nasilają się wraz z upływem czasu, a u dzieci wygięcie przegrody może zwiększyć się wraz z ich wzrostem. Badania nad zmianami wyglądu nosa, wykazały, iż skrzywiona przegroda powstaje na skutek zmian rozwojowych tj. nierównomierności wzrostu giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania. Rosnąca przegroda przestaje się mieścić i przybiera kształt litery S lub C. Tego typu zniekształcenie zalicza się do fizjologicznych zmian.

 

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – ogólna charakterystyka endoskopowego zabiegu
Istotą zabiegu korekcji przegrody nosowej jest eliminacja skrzywienia i ustawienie przegrody w linii pośrodkowej ciała. Cała procedura trwa od 45 - 120 minut. W celu zapewnienia pełnego komfortu pacjentowi, podawany jest mu lek uspakajający oraz miejscowe znieczulenie (czasami podawane jest znieczulenie ogólne). Osoba operowana jest sadzana na fotelu chirurgicznym, z wygodnym oparciem (taka pozycja ułatwia chirurgowi pracę). Chirurg używając specjalnych urządzeń rozszerza przegrody nosowe, a następnie wkłada do nich endoskop. Wyżej wymienione urządzenie jest wziernikiem (przypomina bardzo długą, cienką igłę), który umożliwia prawidłowe rozpoznanie środowiska wewnątrz nosa – niewidocznego dla oka chirurga. Dzięki niemu, lekarz nie musi wykonywać nacięć na nosie, w związku z powyższym nie istnieje ryzyko powstania widocznych blizn na twarzy.

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – dwie metody operowania
Korekty przegrody nosowej można dokonać poprzez podśluzówkową resekcję przegrody lub septoplastykę.


Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa
polega na wykonaniu na przegrodzie ok. 1 cm nacięcia od przedniej krawędzi chrząstki nosa. W ten sposób przecina się błonę śluzową wraz z ochrzęstną, którą się odpreparowuje unosząc nad chrząstkę. Ochrzęstna i błona śluzowa po drugiej stronie przegrody unoszone są specjalnymi narzędziami, zaraz po przecięciu chrząstki. Następnie skrzywiona chrząstka i kość przegrody są usuwane. W rezultacie przegrodę nosową tworzą tylko blaszki błony śluzowej. Usunięta chrząstka może być również umieszczana w miniaturowej prasie, gdzie jej giętka struktura poddawana jest naprostowywaniu. Wyprostowana chrząstka jest precyzyjnie implantowana na swoje miejsce. Żadne blizny, czy ślady na zewnątrz nosa nie są widoczne po zabiegu. Zszycia rozpuszczalnymi lub zwykłymi szwami umieszczone są wewnątrz nosa. W celu stabilizacji nosa zakładany jest opatrunek obustronny tzw. tamponada przednia. Tampony wyjmowane są po 24 godzinach. Nierozpuszczalne szwy usuwane są zaś po 7 dniach.

 

Septoplastyka tzw. plastyka przegrody nosowej polega na minimalnej resekcji chrząstki i kości. Podczas zabiegu usuwa się tylko wypukłości, czy też ostrogi oraz starannie ustawia się szkielet chrzęstno-kostny przegrody. Plastyka przegrody nosowej jest zabiegiem wykonywanym często u dzieci. W przypadku skrzywienia dolnej części przegrody nosowej zalecane jest połączenie septoplastyki z zewnętrzną operacją plastyczną nosa. Nie dochodzi wtedy to opadnięcia czubka nosa lub zapadnięcia się grzbietu nosa poniżej czubka nosa.

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – opatrunek pozabiegowy
Procedura korekty przegrody nosowej kończy się odpowiednim założeniem opatrunku. W celu zapewnienia prawidłowej stabilizacji przegrody umacnia się ją zazwyczaj, niewidocznymi z zewnątrz, płytkami teflonowymi lub silastikowymi, które należy usunąć w 7 – 10 dobie po zabiegu. Tampony wprowadzane do jam nosowych równocześnie z wyżej wymienionymi stabilizatrorami usuwane są zaś po 12 – 24 godzinach. Założone tampony sprawiają, iż nos jest całkowicie niedrożny i nie można oddychać. Jednak środki przeciwbólowe i nasenne całkowicie niwelują wszelki dyskomfort pacjenta. Po 1 – 2 dniach opatrunki są usuwane przez lekarza. Nos zostaje unieruchomiony plastrami przez dwa dni. Szwy umieszczone wewnątrz nosa zazwyczaj są samorozpuszczalne i nie trzeba ich usuwać. W przypadku zszycia nacięć wewnątrz nosa nieropuszczalnymi nićmi, zdejmowane są one po 7 dniach.

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – efekty zabiegu
Rezultaty korekty krzywej przegrody nosowej są permanentne. Trzeba jednak na nie poczekać około miesiąca. W tym okresie chrzęstne struktury nosa usztywnią się na stale.

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – rekonwalescencja
Zabieg nie wymaga od pacjenta pozostania w szpitalu, jednak wymagane jest, aby ściśle przestrzegał on wskazówek lekarza. Po operacji nosa trzeba przywiązywać szczególną uwagę do tego jak się śpi i robić zimne okłady. Pacjent powinien odpoczywać na plecach z głową uniesioną (na kilku poduszkach) i przez okres miesiąca zakładać na nos specjalny ochraniacz.

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – ewentualne ryzyko zabiegu
Do bardzo krótkotrwałych efektów ubocznych zabiegu można zaliczyć głównie: obrzęk, zasinienie, utrudnione oddychanie.
Po operacji może pojawić się krwawienie i obrzęk śluzówki. Przegroda nosowa może również ulec uszkodzeniu (perforacji) na skutek zabiegu – jest to efekt uboczny źle przeprowadzonego zabiegu. Do groźnych powikłań można również zaliczyć utratę węchu i deformację nosa. Wszelkie ryzyko związane z operacją jest eliminowane do zera, jeśli wykonywana ona jest przez specjalistę w tej dziedzinie chirurgii plastycznej.

 

Korekta skrzywionej przegrody nosowej – orientacyjny koszt zabiegu
korekta przegrody nosowej 2 000 – 3 500 PLN
(zabieg w przypadkach utrudnionego oddychania i kłopotów zdrowotnych związanych z krzywą przegrodą, często jest refundowany przy NFZ)

 

Jeśli jesteś zainteresowana/ny poddaniem się zabiegowi to zapraszamy do zapoznania się z artykułem “Planując operację plastyczną”.

 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
rozwiń listę (+)

Komentarze (64)

awatar
~amadeusz napisał:
2017-11-16 20:59:06
Witam, dzisiaj byłem w szpitalu na usunięcie tamponów z nosa. Jest to mega nieprzyjemne po czym wracając do domu ledwo żyje i biorę po 3 tabletki przeciwbólowe bo ból jest niedozniesienia. Nie wiem czy mam wrócić do szpitala z problemem czy po prostu pomęczyć się kilka dni aż ból przestanie

awatar
~sama napisała:
2017-05-19 15:56:27
Ja jestem po dwóch zabiegach i przegroda nadal krzywa. Sluzowka zniszczona. Nie chce mi się żyć. Jest gorzej niż było.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie