Zarejestruj / Zaloguj
Blizny - chirurgiczna korekta blizn i przykurczów

blizny pooparzeniowe

Blizny powstałe na skutek urazów, przebytych operacji lub innych przyczyn często wymagają leczenia celem ich zmniejszenia i poprawy wyglądu. Niestety nie każde blizny, a zwłaszcza te po zagojeniu ran pourazowych lub pooperacyjnych zanikają na skutek presoterapii, działania lasera, czy też innych zabiegów farmakologicznych lub mechanicznych.


 

Często wyżej wymienione blizny wymagają wtórnej korekcji ze względów estetycznych, ale nie tylko, gdyż przerosty i bliznowce mogą być przyczyną dysfunkcji ruchowej. Wtórna korekta blizny polega na jej chirurgicznym wycięciu. Operacje taką wykonuje się zazwyczaj 6 miesięcy od czasu zagojenia rany, po wyczerpaniu wszelkich możliwych zachowawczych zabiegów poprawiających wygląd blizny.

W przypadku wycinania blizn najczęściej stosowane są:
- proste wycięcie,
- plastyka Z, W, Y-V,
- przeszczep skóry.


Operacja plastyczna poprawiająca wygląd blizny jest prostym zabiegiem, polegającym na wycięciu blizny i ponownym zszyciu brzegów rany.
Czasami powstałe w wyniku zabliźnienia rany przykurcze skóry ograniczają ruchy np. stawu kolanowego. W takich przypadkach konieczne jest wcześniejsze wykonanie plastyki tego miejsca, polegające na wycięciu zabliźnionego obszaru skóry i wykonaniu przeszczepu skóry. Przeszczep skóry najczęściej stosowany jest przy usuwaniu przykurczów bliznowatych. W przypadku pokrywania ubytków powstałych po usunięcia przykurczu okolic stawowych bardzo ważne jest wygojenie miejsc przeszczepu w pełnym wyproście stawu (z reguły trwa to ok. 7 – 14 dni). Po zabiegu miejsce przeszczepu skóry należy pielęgnować odpowiednio je natłuszczając i rozmasowywując wygojone brzegi.

Niestety niezależnie od starań oraz wysiłku nie można całkowicie usunąć blizn. Można jedynie poprawić jej wygląd oraz zmniejszyć. Całkowicie ich wyeliminować nie można.
 
Komentarze (1)

awatar
ROZZEN napisała:
2013-07-25 10:32:33
Blizny to wiadomo nie wyglądają estetycznie,Zależy od wielu czynników ,i to już nie zawsze można przewidzieć jaki będzie efekt końcowy.

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie