Zarejestruj / Zaloguj
Sterowana regeneracja kości - ogólna charakterystyka zabiegu

implanty stomatologiczne

Sterowana regeneracja kości polega na położeniu nad przeszczepem cieniutkiej membrany (Bio-Gide®). Membrana stymuluje rozwój nowej tkanki kostnej, przyspiesza gojenie i zapobiega utworzeniu się tkanki bliznowej w okolicach przeszczepu.Zabiegi sterowanej regeneracji kości najczęściej stosowane są w przypadku stwierdzenia u pacjenta/ki niewystarczającej tkanki kostnej w jamie ustnej. Najczęściej zanik kości w szczęce określany jest mianem ubytku kostnego. Ubytek kostny dotychczas dyskwalifikował pacjenta/ki do leczenia implantologicznego. Na szczęście rozwój chirurgii szczękowej pozwolił na opracowanie metody przeprowadzenia zabiegu sterowanej regeneracji kości.

Poniżej zostanie opisany przypadek sterowanej regeneracji kości po ekstrakcji zęba. Opis ten jest bardzo ogólny i uproszczony. Jego celem jest jedynie przybliżenie tematyki osobom zainteresowanym leczeniem implantologicznym.

Zabieg rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego, które w dużym stopniu eliminuje ból i dyskomfort. Po usunięcia zęba oczyszczany jest dokładnie zębodół z zapalnie zmienionej i zakażonej tkanki. Następnie w zębodole precyzyjnie i bardzo delikatnie umieszczany jest materiał Bio-Oss®. Po umieszczeniu proszkowatego materiału Bio-Oss® nakładana jest na zębodół delikatna membrana Bio-Gide® zabezpieczająca obszar przeszczepu. W ostatnim etapie zabiegu dziąsło zaszywane jest nad gojącą się kością.

Operacje sterowanej regeneracji kości wykonywane są w specjalnych ośrodkach stomatologicznych, specjalizujących się w chirurgii szczękowo-implantologicznej. Operacje sterowanej regeneracji kości nie należą do najprzyjemniejszych, jednak doświadczenie chirurga szczękowego, jego zdecydowanie oraz precyzja w dużym stopniu eliminują dyskomfort. Większość osób, które poddawane były tego typu zabiegowi przyznaje, iż jedyny ból, jaki odczuwały podczas zabiegu, było nakłucie wykonywane podczas podawania znieczulenia.

Przez pierwsze kilka dni po zabiegu może wystąpić ból oraz opuchlizna. Stan taki może utrzymywać się nawet do 7-14 dni w zależności od organizmu. Ból, który ma charakter tzw. tępy można minimalizować poprzez odpowiednie przyjmowanie leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza. Obrzęk i opuchliznę można okładać zimnymi opatrunkami od strony zewnętrznej. Okres gojenia dziąsła trwa z reguły około 6 tygodni.

Po zabiegu od chirurga lub pielęgniarki każdy pacjent/ka otrzymuje dokładne instrukcje jak pielęgnować obszar pooperacyjny. Zalecenia dotyczą przede wszystkim:
- utrzymania pola operacyjnego w czystości,
- codziennego szczotkowania i nitkowania zębów,
- płukania jamy ustnej specjalnym płynem przepisanym przez lekarza,
- zażywania odpowiednich leków przepisanych przez lekarza (w tym antybiotyków, jeśli zajedzie taka potrzeba).

Orientacyjny koszt zabiegu: 1.000 – 1.500 PLN.

Powyższy artykuł ma charakter ogólnie informacyjny i nie zawiera treści medycznych.
Komentarze (2)

awatar
~Aneta napisała:
2016-12-26 20:28:08
Witam. Mialam zabieg rbg 8.12. Mam nadal opuchlizne. Nie zostalt mi zaszynowane zęby ruszaja sie w 4 strony. Nie moge wyraznie mowic ani sie usmiechac. Czuje ciagly ucisk pod przednimi zebami mimo braku opatrunku czune sie jakbym nadal go miala. Moje dziasla sa twarde jak kamien. 2 zaby odkryte totalnie do korzenia oraz mam tak potwornie zaszyte dziasla ze chce mi sie plakac. Dramat jakis. Zęby tak bardzo mi sie przesunęły ???? przyjmowalam antybiotyki 2 tyg po zabiegu. Nie dostalam zadnych zalecen od lekarza poza miekkim jedzeniem. Raczej oczywiste skoro nawet jak dotykam zeby jezykiem to bola i ruszaja sie jak chorongiewka na wietrze. Prosze o jakas rade pomoc co robić bo cierpie psychicznie i fizycznie

awatar
vesp007er napisała:
2014-03-23 14:15:51
Ciekawy artykuł

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie