Zarejestruj / Zaloguj
Planowanie zabiegu wszczepienia implantów

implanty

Aby osiągnąć sukces i zadowolenie pacjentów po wszczepieniu implantów, potrzebna jest dokładna i dogłębna analiza warunków oraz możliwości ich rozmieszczenia.Planowanie zabiegu możemy podzielić na kilka etapów:


Zabieg wszczepienia implantu - wywiad
Pierwsza wizyta (konsultacja) u lekarza implantologa ma głównie na celu ustalenie:
- ogólnego stanu zdrowia;
- oczekiwań i wymogów estetycznych  wobec leczenia;
- problemów ogólnoustrojowch, które mogą stanowić przeciwwskazania do wykonania zabiegu;
- ostatnio przebytych chorób (choroby płuc, serca, wątroby, tarczycy, nerek,  zaburzenia krzepnięcia krwi);
- jakie lekki w ostatnim czasie były przyjmowane (uspokajające, depresyjne, nasenne);
- czy pacjent pali papierosy (jeżeli tak to najlepiej aby zerwał  z nałogiem i ponownie zgłosił się po około 6 miesiącach na konsultację);
- u kobiet w wieku średnim występowania osteoporozy.

 

Zabieg wszczepienia implantu - badanie kliniczne
Jest uzupełnieniem wywiadu i musi być wyjątkowo dokładne. Podczas tego badania lekarz implantolog bada jamę ustna pod kątem: 
- stanu uzębienia (ruchomość zębów, próchnica, płytka nazębna i kamień);
- modelu szczęki;
- położenia zębów (nachylenia, stłoczenia, przesunięcia);
- tkanek miękkich (ruchomość błony śluzowej, jej kolor i grubość, występowanie blizn, owrzodzeń lub innych schorzeń tkanek miękkich);
- bezzębnych  wyrostków (szerokość i wysokość wyrostka, podcienie, nieregularności);
- występowania stanów zapalnych;
- krwawień z dziąseł;
- nawyków higienicznych;
- ilości miejsca między górnymi i dolnymi zębami, oraz pomiędzy zębami sąsiednimi.

Jeżeli występują wątpliwości, dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, stomatolog kontaktuje się z lekarzem ogólnym, który prowadzi pacjenta i wspólnie wydają zgodę (lub takiej zgody nie wydają) na przeprowadzenie zaplanowanego leczenia.


Zabieg wszczepienia implantu - badanie radiologiczne
Ma na celu przeprowadzenie głębszej analizy pod kontem idealnego dobrania kształtu i wielkości implantów. Obejmuje ono:
- wykonanie zdjęć RTG (pantomogramu) - jest powiększonym o około 20 % obrazem twarzoczaszki.  Pozwala na analizę zmian w kości szczęki i żuchwy, zarówno jakościową i ilościową, oraz pokazuje w jakim stanie znajdują się zęby sąsiadujące. Powszechność stosowania  tradycyjnej metody wynika z szerokiej dostępności do tego badania. Jednak niedoskonałość jej polega na tym, że znaczne różnice gęstości kości na takich zdjęciach można dopiero zaobserwować dopiero przy około 40 % ubytku związków nieorganicznych.
- tomografię komputerową - do najbardziej znanych należy Interaktywny program komputerowy do przewidywanego planowania leczenia implantologicznego (badanie to daje doskonały obraz zarówno struktur kości szczęki i żuchwy, które można później wykorzystać w endodoncji [leczenie kanałowe], chirurgii szczękowej, ortodoncji, periodentologii [leczenie dziąseł i chorób przyzębia]). Zastępuje klasyczne metody takie jak zdjęcia RTG. Jest bardziej szczegółowa i precyzyjna. Zdjęcia w stosunki 1:1 pokazują interesujące dla stomatologa-implantologa fragmenty uzębienia.
Lekarz może dokładnie dokonać pomiaru wysokości i grubości struktur kostnych w zakresie wyrostków zębodołowych szczęk i żuchwy, a także ocenić stan ich skostnienia i uwapnienia.
Na tej podstawie dokładnie określa zarówno wielkość jak i wysokość potrzebnego implantu, pod jakim kątem będzie najodpowiedniejsze jego wprowadzenie, oraz dokonuje wyboru najbardziej trwałego i bezpiecznego miejsca na osadzenie wszczepu.
Po zakończeniu tego badania, które trwa około 15 minut i jest bezpieczne dla pacjenta, (ze względu na odpowiednio dobraną dawkę promieniowania jonizującego), możliwa jest  też komputerowa, przestrzenna (3D) rekonstrukcja struktur twarzoczaszki, która nie jest jeszcze powszechnie stosowana.


Zabieg wszczepienia implantu -
rekonstrukcja 3D (niezbędne badanie do diagnostyki trudnych przypadków)
Pokazuje prawdziwą budowę elementów kostnych, ponieważ normalnie są one ukryte pod tkankami miękkimi. Następnie lekarz wprowadza do komputera dane z tomografu  i za pomocą specjalnych oprogramowań takich jak: Facilitate firmy Astra Tech, Nobel Guide firmy Nobel Biocare, SimPlant, uzyskuje trójwymiarowy model pacjenta, oraz może wirtualnie umieścić implanty w najlepszym do tego miejscu. Gdy komputerowy model twarzy już powstanie, można  przenieść do ust pacjenta plan leczenia. Stomatolog-implantolog zmawia szablon  np. SurgiGuide, który pozwala na umieszczenie implantów w ściśle określonej pozycji, w jakiej zostały skonfigurowane na komputerze. Szablony te chronią przed niemiłymi niespodziankami. Na szablonie roboczym, bo taki również można  zamówić, technik protetyk wykonuje prace protetyczną. Na podstawie tego modelu możliwe jest wykonanie ostatecznej pracy protetycznej jeszcze przed umieszczeniem implantu w kości, co do tej pory było niemożliwe.W międzyczasie pacjent, może rutynowo wykonać ogólne badania krwi (nie starsze niż 3 miesiące).

 

Zabieg wszczepienia implantu - morfologia krwi z rozmazem

To podstawowe i powszechne badanie pozwalające na określenie stanu zdrowia pacjenta, wykryć zapalenia, niedokrwistość,  zatrucia i procesy chorobotwórcze zachodzące w organizmie. Do standardowego badania składu krwi należą:
 RBC – krwinki czerwone – erytrocyty, (wskaźnik określający ilość),
 MCV – wskaźnik średniej objętości krwinki czerwonej,
 MCH  - wskaźnik średniej masy hemoglobiny w krwince czerwonej,
 MCHC – średnie stężenie hemoglobiny erytrocytach,
 WBC – krwinki białe - leukocyty, badanie określające ich liczbę we krwi,
 PLT – płytki krwi – trombocyty,  badanie określające ich liczbę we krwi,
 HGB – hemoglobina (czerwony barwnik krwi) badanie jej stężenia,
 HCT – hematokryt, stosunek między objętością erytrocytów, objętością całej krwi.
 Badanie ilościowe poszczególnych elementów układu białokrwinkowego (granulocyty, limfocyty, monocyty) wykonywane jest zazwyczaj ręcznie pod mikroskopem (tzw. rozmaz) lub za pomocą automatu,
 OB - czyli opad (opadanie krwinek czerwonych, odczyn Biernackiego, ESR - erythrocyte sedimentation rate),  na podstawie OB lekarz jednak nie może jednak postawić ostatecznej diagnozy. Wartości podwyższone lub obniżone OB, mogą świadczyć o tym, że w organiźmie toczy się proces zapalny, który trzeba zlokalizować,
 PT –  badanie na wskaźnik krzepliwości krwi,
 APTT -  jest zlecany razem z innymi badaniami oceniającymi przyczyny krwawień lub nadkrzepliwości,
 HbS Ag – badanie na obecność wirusa typu B zapalenia wątroby,
 glukoza – badanie poziomu cukru we krwi,
 HCV Ag – badanie na obecność wirusa typu C zapalenia wątroby,
 HIV – badanie na obecność tego wirusa w organizmie,
 hormony TSH, fT3, fT4 – badanie stężenia hormonów w tarczycy,
 wapń, sód, potas, fosfor w surowicy - badanie niedoborów lub nadmiarów tych pierwiastków w organizmie pacjenta,
 ASPLAT, ALAT -  badanie stężenia enzymów wewnątrzkomórkowych,
 bilirubina – stężenie w organizmie,
 badanie w kierunku zagrożenia osteoporozą (dla pacjentek w okresie menopauzy), stosuje się obecnie również bardziej nowoczesną metodę – densytometrię, która dokładnie pozwoli ocenić gęstość mineralną kości (BMD, zawartość minerałów w kościach).


W zależności od wyników rozpoznania, lekarz implantolog, może rozpocząć wstępny cykl leczenia przed wszczepieniem implantów, a mianowicie:
- dokładnie oczyścić zęby z osadów i kamienia nazębnego,
- wyleczyć błonę śluzową ze stanów zapalnych,
- wyleczyć ubytki zębowe i próchnicę,
- w niektórych przypadkach, może również powiększyć rozmiar luki międzyzębowej.
Komentarze (1)

awatar
vesp007er napisała:
2014-03-23 14:17:23
O niektórych nigdy nie słyszałam

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie