Zarejestruj / Zaloguj
Fale radiowe w dermatologii estetycznej - czy zawsze znaczą to samo? (część III)

fale radiowe

Metoda thermage została wynaleziona w 1995 r. przez dr Edwarda W. Knowltona. Przez kolejne lata była udoskonalana, aby w 2002 otrzymać certyfikat bezpieczeństwa i jakości FDA w celu poprawy napięcia skóry twarzy, szyi i ciała.


Generator ThermaCool emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości (ponad 6 MHz), co oznacza, że pole elektryczne indukowane takimi RF generuje drgania naładowanych cząsteczek z tą samą częstotliwością, a drgania generują ciepło w tkance.

Na czym polega unikalność zabiegu thermage?
Fale radiowe dostarczane są do skóry przez zaawansowaną technologicznie elektrodę, tzw. „ThermaTip”, w sposób jednobiegunowy, a unikalność zabiegu thermage tkwi przede wszystkim w tej końcówce i sposobie dostarczenia energii do skóry. Żadne inne urządzenie operujące jednobiegunowymi falami radiowymi nie stosuje podobnej technologii, tzn. wolumetrycznego ogrzania skóry. Wolumetryczna technologia polega na podgrzaniu skóry w kształcie walca o polu powierzchni elektrody czynnej (przeciętnie 3 cm2) z największą i jednolitą koncentracją ciepła w środkowych warstwach skóry pod elektrodą, przy jednoczesnym chłodzeniu naskórka. Z dostępnych technologii RF, thermage podgrzewa skórę najgłębiej. Pojedyncze wyładowanie impulsu przekazywanego przez thermatip ma trzy składowe: 1. chłodzenie, 2. ogrzanie skóry RF z jednoczesnym chłodzeniem i 3. następowe schłodzenie ogrzanej tkanki. Do chłodzenia tkanki wykorzystuje się środek kriogeniczny, który aplikowany jest na skórę w formie sprayu.
W celu szczelnego przylegania elektrody czynnej do naskórka i jednolitej penetracji energii wykorzystuje się płyn kontaktowy.
Obecnie po wieloletnich doświadczeniach z ThermaCool, po udoskonaleniu technologii chłodzenia i przekazywania RF przez dielektryczną membranę praktycznie nie istnieje ryzyko oparzeń, zaników tkanki podskórnej, bliznowacenia. Zabieg oparty jest na współpracy z pacjentem do momentu czucia przez niego bólu. Dlatego pacjent musi być przytomny i przeciwwskazane jest znieczulenie ogólne. Najczęstszym klinicznie zauważalnym efektem ubocznym jest lekkie zaczerwienienie lub obrzęk, ustępujące po kilku godzinach, a pacjent po zabiegu zgłasza niewielkie pieczenie. Minimalne to objawy, gdy weźmie się pod uwagę, że thermage podgrzał skórę właściwą na głębokość kilku milimetrów.
Najczęściej zabieg thermage wykonuje się na twarzy. Miesiąc po zabiegu uzyskuje się poprawę napięcia skóry, a przez następne kilka miesięcy różnie wyrażony efekt liftingu konturów twarzy (podciągnięcie wiszącego podbródka i tzw. „chomików”, spłycenie bruzd nosowo-wargowych, uniesienie brwi i wygładzenie czoła), a w ogólnym efekcie przeniesienie ciężkości z dolnej części policzków w okolice kości jarzmowych, co ma przywrócić młodszy wygląd. Uzyskany stopień podciągnięcia jest indywidualny.
Zabieg thermage z bardzo dobrym efektem stosuje się także na powieki, przy całkowitym bezpieczeństwie metody. W celu ochrony spojówki i gałki ocznej zakłada się pod powiekę plastikową osłonę, a zabieg przeprowadza z użyciem specjalnych końcówek przewodzących energię RF na głębokość 2 mm. Efekty uzyskiwane zabiegiem thermage w tej okolicy dają szerzej otwarte oczy, zmniejszają wiotkość powiek, podciągają wiszący fałd skóry powieki górnej i wygładzają zmarszczki dolnej powieki.
Głębszą penetrację w celu leczenia cellulitu lub poprawy konturu ciała uzyskuje się innymi końcówkami. Sposób działania jest podobny, ale tutaj chodzi właśnie o termiczne rozbicie komórek tłuszczowych w tkance podskórnej i głęboką penetrację ciepła.
Zabieg thermage poleca się w przedziale wiekowym 30-65 lat. W grupie do 40. roku życia wykorzystuje się profilaktyczne działanie metody zapobiegające wiotkości skóry, powyżej 40. roku życia celem uzyskania poprawy napięcia i naciągnięcia. Przy czym w każdej grupie wiekowej należy ocenić jakość skóry i warunki anatomiczne twarzy. Pacjenci z podbródkiem nadmiernie wypełnionym tkanką tłuszczową nie są dobrymi kandydatami do tego zabiegu, ponieważ możliwości tej metody nie wyostrzą linii podbródka i najpierw należy rozważyć miejscową lipolizę, a w drugiej kolejności technikę thermage.
Inne okolice poza twarzą, gdzie stosowany jest thermage to: dłonie, szyja, dekolt, wewnętrzna strona ramion, brzuch, wewnętrzna powierzchnia ud i okolica nad kolanami. Pacjenci z zaburzeniami osobowości i znacznymi wahaniami wagi nie są dobrymi kandydatami do zabiegu RF, ponieważ uzyskane efekty poprawy jakości i napięcia skóry mogą być u nich niezauważone, a dokumentacja zdjęciowa niewystarczająca.

Podsumowanie
Termin RF jest szeroki i obejmuje fale jedno- i dwubiegunowe; fale o różnej częstotliwości, posiadające lub pozbawione efektu termogennego w związku z tym wykazujące różnorodny wpływ na skórę. Przy doborze zabiegu falami radiowymi mającego znamiennie poprawić jakość skóry z efektem jej napięcia istotna jest częstotliwość, biegunowość i sposób emisji fal radiowych do skóry właściwej.
Ogólną zaletą zabiegów RF jest fakt, że można je wykonywać bezpiecznie na każdym fototypie skóry, o każdej porze roku, niezależnie od ekspozycji słonecznych, ponieważ technika ta z zasady nie uszkadza naskórka i nie jest oparta na zjawisku wybiórczej fototermolizy jak w przypadku laserów.

dr n. med. Joanna Czuwara, lek. med. Barbara Walkiewicz-Cyrańska
Komentarze (0)

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2021 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie