Zarejestruj / Zaloguj
Fale radiowe w dermatologii estetycznej - czy zawsze znaczą to samo? (część II)

fale radiowe

Zabiegi z wykorzystaniem RF nie wyłączają z aktywności dnia codziennego, ale w zależności od technologii urządzenia wykazują różnorodną skuteczność.
Fale radiowe znalazły szerokie zastosowanie w dziedzinach takich jak chirurgia, neurologia, kardiologia, ortopedia i w ostatnim czasie dermatologia estetyczna, wykorzystując termiczne uszkodzenie kolagenu.


Fale radiowe a skóra
Fale radiowe jedno- i dwubiegunowe o wysokiej częstotliwości wywołują efekt termiczny. Końcówka będąca w bezpośrednim kontakcie ze skórą dostarcza fale radiowe, które generują pole elektryczne o częstotliwości odpowiadającej częstotliwości fal radiowych. Zmienne pole elektryczne generowane falami radiowymi wprawia w drgania cząsteczki obdarzone ładunkiem, co generuje ciepło podobnie jak w mikrofalówce.
O nagrzewaniu się skóry lub przy głębszej penetracji tkanki podskórnej decyduje naturalna oporność, która jest odwrotnie proporcjonalna do przewodnictwa elektrycznego tkanki.
Podczas zabiegu RF ważna jest ocena grubości leczonej skóry, współpraca z pacjentem i zmiana parametrów urządzenia w celu uzyskania jak najlepszych efektów przy jak najmniejszym ryzyku działań niepożądanych, takich jak oparzenia. Dlatego zabiegi estetyczne RF wykonuje się bez znieczulenia ogólnego i propaguje zasadę kilkukrotnego przejścia mniejszą energią (kumulacja ciepła, lepsza tolerancja i korzystny efekt poprawy jakości skóry) niż jednorazowego przejścia z dużą energią, co z większym prawdopodobieństwem prowadzi do oparzeń lub silnych dolegliwości bólowych bez wpływu na skuteczność zabiegu.

Wpływ RF na kolagen
Wpływ fal radiowych na kolagen jest dwuetapowy i można go podzielić na efekt krótkotrwały natychmiastowy i odległy długotrwały. Kolagen typu I stanowi podstawowe rusztowanie białkowe skóry właściwej. Prawidłowo usieciowany tworzy układ prawoskrętnej helisy zbudowanej z trzech splecionych łańcuchów białkowych kolagenu, utrzymywanych dzięki wiązaniom krzyżowym i chemicznym cząsteczek. Z wiekiem przeważa degradacja kolagenu, poszczególne jego włókna skracają się, uszkadzają i fragmentują. Stwierdzono, że skóra dorosłego człowieka co roku traci około 1% zawartości kolagenu w skórze właściwej.
W wyniku podgrzania skóry przez RF podgrzewa się kolagen, niektóre wiązania krzyżowe rozrywają się i struktura potrójnej helisy ulega rozwinięciu. Kolagen ulega częściowej denaturacji. Dzięki zachowanym wiązaniom chemicznym cząsteczek helisa ulega rozluźnieniu, ale się nie rozpada,  lecz pogrubia i rozplata. To skrócenie włókien kolagenowych daje klinicznie zauważalne naciągnięcie skóry tuż po zabiegu RF.
W wyniku częściowej denaturacji włókien kolagenowych odsłaniają się determinanty antygenowe rozpoznawane przez enzymy trawiące uszkodzony kolagen, tzw. metaloproteinazy, które rozpoczynają trawienie zdegradowanego kolagenu, a produkty rozpadu stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu de novo. Tak rozpoczyna się złożony proces tzw. remodelingu skóry właściwej z przewagą procesów syntezy charakterystycznych dla gojenia się ran po uszkodzeniu skóry, który trwa kilka tygodni po powierzchownych urazach (np. radiage) lub kilka miesięcy w przypadku głębszego podgrzania skóry generowanego thermage.
Synteza prawidłowego kolagenu jest czasochłonna, a każda bezinwazyjna metoda odmłodzenia, która przesunie równowagę w starzejącej się skórze na korzyść syntezy, atrakcyjna.
Zabiegi RF nie wymagają specjalnego postępowania po zabiegu, można je wykonywać o każdej porze roku, ale do najdroższych zabiegów RF powinno kwalifikować się pacjentów wg możliwości techniki i realnych oczekiwań estetycznych. Każda nieablacyjna metoda odmłodzenia, wygładzenia i naciągnięcia skóry jest cenna, ale należy zachować zdrowy rozsądek w oczekiwaniach i nie obiecywać zbyt wiele. Należy pamiętać, że technologie nieablacyjne działają w oparciu o naturalne, indywidualne procesy regeneracyjne skóry. A ponieważ każdy starzeje się inaczej, podobnie każdy ma inny potencjał regeneracyjny skóry.
Niewątpliwie procesy regeneracji skóry indukowane RF są intensywniejsze, kiedy wzmocni się je zabiegami np. mezoterapii z kwasem hialuronowym, pilingami chemicznymi lub mechanicznymi.
Zalety zabiegów falami radiowymi mają udowodniony wpływ na poprawę jakości skóry przy różnej i nieprzewidywalnej efektywności liftingu zależnej od głębokości penetracji, tolerancji pacjenta, właściwości termicznych RF i osobniczo zmiennych procesów regeneracji skóry. W badaniach z zastosowaniem ThermaCool TC uzyskano 50% poprawę napięcia skóry policzków, złagodzenia fałdów nosowo-wargowych i redukcji zmarszczek marionetki u około połowy badanej populacji.

W części III zostanie przedstawiony zabieg thermage

dr n. med. Joanna Czuwara, lek. med. Barbara Walkiewicz-Cyrańska
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
MmmBellezza_logo Bellezza Studio Modelowania Sylwetki
Kraków, Kołowa 7/65
biuro@bellezza-krakow.pl http://www.bellezza-krakow.pl
Mmmstyl_day_spa-popr Gabinet Styl SPA
Wągrowiec , Aleja Jana Pawła II 7
garnetz@wp.pl http://www.gabinetstyl.pl
Mmmlogo_bc Beauty Clinic
Warszawa , Wąwozowa 8
beautyclinic8@gmail.com http://www.beautyclinic8.pl
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmBellezza_logo Bellezza Studio Modelowania Sylwetki
Kraków, Kołowa 7/65
biuro@bellezza-krakow.pl http://www.bellezza-krakow.pl
Mmmlogo_bc Beauty Clinic
Warszawa , Wąwozowa 8
beautyclinic8@gmail.com http://www.beautyclinic8.pl
MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
Mmmstyl_day_spa-popr Gabinet Styl SPA
Wągrowiec , Aleja Jana Pawła II 7
garnetz@wp.pl http://www.gabinetstyl.pl
rozwiń listę (+)

Komentarze (2)

awatar
~aniakania napisała:
2013-04-29 22:20:36
No cóż kochane, wg mnie RF to cudo, które pozwoli zwalczyć to co na naszej skórze jest najgoprsze, czyli niepotrzebne zmarszczki! Łatwiejszego zabiegu nie ma http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=L05oiM_cNYQ

awatar
~malinka napisała:
2011-04-13 11:06:14
Świetny artykuł! W końcu zrozumiałam na czym polega działanie RF.

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2021 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie