Zarejestruj / Zaloguj
Prąd RF - prawda i mity

RF

Burzliwy rozwój urządzeń wykorzystujących prąd RF do zabiegów dermatologicznych spowodował, że w reklamach i broszurach jest wiele sprzecznych i nieprawdziwych informacji np.: „prąd tri polarny”, „technologia dwupolarowa działa selektywnie”, „ruch głowicy emitującej prąd podnosi spiralki włókien kolagenowych ku górze” itp.Na wstępie należy rozróżnić dwa zjawiska fizyczne nazywane prądem RF. Jednym z nich jest przepływ prądu elektrycznego przez tkankę, a drugim fala elektromagnetyczna. W przypadku fali elektromagnetycznej w tkance powstają prądy wirowe o niekontrolowanym przepływie. Z tego powodu efekty działania są nieprzewidywalne. Może wystąpić uszkodzenie struktury tkanki (np. nerwowej) na skutek osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury.
Aby nastąpił przepływ prądu elektrycznego muszą być dwa punkty o różnym potencjale np.: + - w baterii, dwa wejścia w gniazdku, dwie elektrody. Istnieje tylko prąd bipolarny. Nazwa prąd unipolarny lub monopolarny to nazwa prądu bipolarnego, gdy odległość między elektrodami jest tak duża, że droga prądu przez organizm nie jest zdefiniowana. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa zabiegu. Ze wzrostem odległości rozpływ prądu staje się coraz mniej przewidywalny i należy się liczyć z możliwością nieodwracalnego uszkodzenia struktury tkanki (np. głębiej położonej warstwy tłuszczowej). Z tego powodu praktycznie wycofano się już ze stosowania diatermii unipolarnych.
Tak więc, z punktu widzenia bezpieczeństwa, należy stosować aparaty bipolarne.
W przypadku zastosowań dermatologicznych zmiany, które chcemy usunąć, dotyczą różnych struktur skóry położonych na różnej głębokości. Oznacza to, że aparaty powinny
działać selektywnie. Działanie urządzeń wykorzystujących prąd RF polega tylko na podgrzaniu tkanki do odpowiedniej temperatury. Przepływ prądu nie jest selektywny. Najprostszym rozwiązaniem technicznym zmieniającym drogę prądu, stosowanym często przez producentów jest różna odległość pomiędzy elektrodami. Im mniejsza odległość tym prąd płynie płycej tzn. nagrzewa powierzchowne warstwy skóry. W ten sposób ulega zmianie głębokość działania, ale nie uzyskuje się selektywności. Dlatego aparaty wykorzystujące sam prąd RF możemy używać tylko w zabiegach ujędrniania wykorzystujących ogólne nagrzanie tkanki. Nie nadają się natomiast do procedur wymagających selektywnego działania jak np. zamykanie naczyń.

W ostatnich latach przełomem było wprowadzenie technologii elos , która umożliwia równoczesne emitowanie do tkanki dwóch energii światła i prądu. Energia świetlna w zależności od wybranego zakresu długości fal, jest selektywnie absorbowana przez chromofory (np. melaninę, hemoglobinę) zawarte we włosach, naczyniach lub zmianach pigmentowych. Efektem jest ich wstępne podgrzanie. Ponieważ opór tkanek zależy od temperatury (tkanka cieplejsza ma niższy opór elektryczny), prąd RF przepływając przez skórę, wybiera drogę przez tkanki podgrzane światłem i selektywnie je dogrzewa. Przepływ prądu RF jest niezależny od ilości melaniny w skórze, dzięki czemu można stosować wyższe energie bez ryzyka poparzeń w porównaniu z aparatami emitującymi tylko światło (IPL, laser).
W ten sposób elos : poprawia bezpieczeństwo i zwiększa skuteczność. Przykładowo, jest skuteczny i bezpieczny przy usuwaniu bardzo jasnych włosów, ujędrnianiu skóry na całym ciele (między innymi na brzuchu po ciąży).

Image

Tylko opatentowana technologia elos łączy w jednej głowicy IPL z prądem RF lub laser z prądem RF. Dodatkowym jej atutem jest wielofunkcyjność i łatwość rozbudowy o kolejne procedury dermatologiczne. Obecnie dostępnych jest dziewięć różnych głowic.
Technologia elos posiada bogatą literaturę medyczną. Jest stosowana na całym świecie w renomowanych gabinetach. Jej skuteczność została potwierdzona certyfikatami np. aparat VelaShape jako jedyny na świecie posiada certyfikat FDA potwierdzający skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej.
Zabiegi wykonuje się przy użyciu specjalnie opracowanych parametrów, nie powodujących skutków ubocznych.


Artykuł udostępniony przez firmę SHAR-POL Sp. z o.o. 
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
MmmNAOMI_logo Studio Fryzjersko-Kosmetyczne NAOMI
Zabrze, Szczęść Boże 7
naomizabrze@o2.pl http://www.naomizabrze.pl
rozwiń listę (+)

Komentarze (1)

awatar
ROZZEN napisała:
2013-11-14 10:09:43
Bardzo dobrze jest wyjaśnione jak działa takie urządzenie,bo po zapoznaniu się z artykułem wie się na jakiej zasadzie to działa.Jeżeli osobie zależy poważnie na redukcji tkanki tłuszczowej ,bo to nieestetyczne i niezdrowe to ma szansę z takiego zabiegu skorzystać.

Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2021 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie