Obecnie na rynku dostępne są dwa preparaty uzyskiwane z toksyny botulinowej: Botox oraz Dysport. Zabiegi wykonywane przy użyciu tych preparatów nieznacznie różnią się między sobą.
Botox jest nazwą handlową produktu wykonanego przez Allergan (szczegółowe informacje o Botox zamieszczone są w zakładce „Botox i Dysport”). Dysport z kolei to nazwa handlowa produktu opracowanego przez Beaufour Ipsen International. Dysport stosowany jest częściej od Botox-u w USA, natomiast w Polsce na równi z Botox-em.
Dysport jest szeroko stosowanym preparatem głównie w medycynie estetycznej i dermatologii. Może być jednak skuteczny również przy:
- zapobieganiu chorobom neurologicznym;
- zwalczaniu nadmiernego pocenia się;
- leczeniu zeza, kurczu powiek, czy też kręczu karku;
- leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg?
Dysport przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn pragnących pozbyć się zmarszczek mimicznych. Zmarszczki tego rodzaju występują już u bardzo młodych osób, dlatego obstrzykiwaniu poddają się osoby nawet po 25 roku życia. W przypadku głębokich zmarszczek zabieg wstrzyknięcia Dysport-u można uzupełnić innymi metodami liftingu.
Co Dysport może skorygować?
Dysport stosowany jest w kosmetologii do usuwania zmarszczek mimicznych, które powstają na skutek wzmożonego napinania mięśni twarzy lub nawykowego ich kurczenia.
Zabieg iniekcji Dysport-u powoduje tymczasowy paraliż mięśni twarzy. Unieruchomione mięśnie sprawią, że osoba z wstrzykniętym preparatem jest fizycznie niezdolna do marszczenia brwi i oczu. Efekt zabiegu utrzymuje się w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Specjaliści wykonujący zabieg zalecają zazwyczaj powtarzanie iniekcji Dysport-u w celu uzyskania lepszych efektów.
Osoby, które przeszły serię zastrzyków przy użyciu preparatu Dysport przyznają, że dzięki wstrzykniętej substancji oduczyły się nadmiernego marszczenia brwi, czy też mrużenia oczu i tym sposobem samodzielnie zapobiegają powstawaniu zmarszczek.
Dysport stosuje się najczęściej do niwelowania:
- zmarszczek między brwiami,
- poziomych linii na czole,
- zmarszczek w okolicy oczu,
- bruzd nosowo – wargowych,
- zmarszczek w okolicy brody,
- zmarszczek w okolicy szyi.
Czym jest Dysport?
Dysport składa się głównie z oczyszczonej toksyny botulinowej typu A w roztworze soli fizjologicznej. Preparat ten blokuje przekazywanie impulsu nerwowego z zakończenia neuronu do mięśni szkieletowych. W wyniku tej blokady nie dochodzi do skurczu mięśni. Innymi słowy Dysport blokuje uwalnianie acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych.
Jak przeprowadzany jest zabieg?
Terapia Dysport-em jest prosta i bezpieczna. Wykonanie zastrzyków nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do codziennych czynności.
Osoba wykonująca zabieg wstrzykuje do wybranych mięśni twarzy odpowiednio dobrane dawki Dysport-u. W ramach jednego zabiegu można otrzymać od 60 do 100 jednostek preparatu. Zabieg trwa od 15 – 20 minut. Ból podczas wstrzykiwania preparatu jest niewielki, dlatego zazwyczaj nie podaje się znieczulenia. Wstrzyknięta substancja zaczyna działać po kilku dniach od zabiegu, efekt natomiast utrzymuje się przez okres od 3 – 6 miesięcy. Dysport działa jedynie w obrębie mięśni, w które został wstrzyknięty, dlatego nie zagraża innym mięśniom. W celu uniknięcia przemieszczenia się preparatu po zabiegu zalecane jest nie pochylać głowy przez 4 godziny oraz nie wykonywać masażu w miejscach nakłuć. Zabieg nie niesie za sobą ryzyka powstawania blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia pozostaje niewidoczne.
Powtarzanie zabiegów
Większość wykwalifikowanych ekspertów medycyny estetycznej zaleca powtarzanie zabiegu co 6 - 8 miesięcy, nie częściej jednak niż co 3 miesiące.
Przeciwwskazania
Dysport-u nie należy stosować przy jednoczesnym zażywaniu takich leków jak: aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylaminy, cyklosporyny, tubokuraryny, pankuronium-y, galaminy, linkomycyny, tetracykliny, polimyksyny.
Do innych przeciwwskazań można zaliczyć:
- zaburzenia w pracy nerwów,
- ciążę,
- karmienie piersią,
- miejscowe infekcje skóry,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Skutki uboczne iniekcji Dysport
Do działań niepożądanych występujących po zabiegu możemy zaliczyć:
- małe krwiaki, które powstają w wyniku natrafienia przez igłę na naczynie krwionośne;
- opadanie powieki, brwi lub kącika ust;
- ból głowy;
- obrzęk.
Wyżej wymienione działania niepożądane mają charakter przejściowy, ustępują w ciągu kilku dni. Jedynie efekt zwiotczenia mięśni może utrzymywać się od 2 do 6 tygodni.
Orientacyjny koszt
Średni koszt jednej fiolki Dysport-u: 1 200 PLN
Średni koszt zabiegu wstrzyknięcia Dysport: od 300 do 1 300 PLN
Średni koszt zabiegu leczenia nadpotliwości (stóp, rąk, pach): od 1 300 do 1 600 PLN
Komentarze (1)
![]() |
2010-02-09 12:38:32 |
Dysport ? podobnie jak Botoks mają podobne działanie (paraliżują mięśnie twarzy, dzięki czemu dochodzi do jej wygładzenia).Jednak Dysport dzięki dodatkowym składnikom jest skuteczniejszy, jego działanie utrzymuje się dłużej przez co jest znacznie tańszy. Zabieg polega na zastrzyku z preparatem w znieczulone uprzednio miejsce. Dzięki wyjątkowo cienkiej igle zabieg jest praktycznie bezbolesny, a jego efekty widać już po 2-3 dniach. Jeżeli preparat stanie się popularny, być może oba zabiegi będą tańsze. A to świetna informacja dla kobiet, których do tej pory nie było stać na zastrzyki botoksowe. |