Zarejestruj / Zaloguj
Operacja plastyczna nosa Rynoplastyka - czy nos może być dziełem sztuki?

rynoplastyka, korekta kształtu

Jedynie wysoce wykwalifikowani specjaliści, którzy podchodzą do lekarskiego rzemiosła z pasją i zamiłowaniem są w stanie podjąć ryzyko niezwykle trudnej operacji plastycznej nosa.


 

Operacje plastyczne nosa należą do najtrudniejszych zabiegów. Wymagają one nie tylko kwalifikacji od chirurga, ale również jego artystycznych umiejętności oraz poczucia estetyki. Komputerowe projektowanie wyglądu nosa może pomóc tylko nieznacznie. Chirurg musi sam wyczuć nos pacjenta, wyobrazić sobie nowy wygląd twarzy, przewidzieć skutek nastawienia kości. Ostateczny wygląd nosa jest ustalany przeważnie podczas samego zabiegu, kiedy chirurg palcami nastawia kości. Jedynie chirurdzy posiadający odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności podejmują się tego typu zabiegów.

Początkowo operacje plastyczne nosa były przeprowadzane głównie w celu udrożnienia przegród nosowych i ułatwienia oddychania. Tego typu zabiegi były uważane za konieczne w przypadku wrodzonych kłopotów z oddychaniem lub defektu nabytego w wyniku wypadku. Technika operacji wymagała wówczas wykonania nacięć widocznych na skórze pacjenta. Operacje plastyczne nosa zmieniły się obecnie zarówno pod kątem powodów, dla których są wykonywane, jak i techniki ich przeprowadzania. Tego rodzaju zabiegu nie można przeprowadzić przed ukończeniem rozwoju szkieletu kostnego, czyli przed ukończeniem 16 – 17 roku życia.

Operacje plastyczne nosa są obecnie zaliczane do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, których głównym celem jest nadanie nowego, ładniejszego kształtu nosa oraz korekta skrzywienia przegrody nosowej, która upośledza prawidłowe oddychanie. Głównymi problemami, z jakimi kierują się pacjenci do specjalistycznych klinik są: zapadnięcie lub skrzywienie grzbietu nosa, nadmierny garb chrzęstno-kostny, poszerzenie, rozdwojenie lub wystawanie czubka nosa. Stosowana obecnie technika operacji plastycznej nosa gwarantuje bezpieczne wykonanie zabiegu oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania (czas rekonwalescencji to maksymalnie 10 dni).

 

Budowa nosa
Szkielet nosa – jego podstawa, kształtująca wygląd – składa się w głównej mierze z kości i chrząstki. Rusztowanie nosa tworzy szkielet kostno – chrzęstny utworzony z parzystych kości nosowych, wyrostków nosowych kości czołowej i wyrostków czołowych kości szczękowych. Dolna część nosa, tzw. „czubek nosa” jest wspierana przez chrząstki boczne oraz chrząstki skrzydłowe większe i mniejsze, które nadają kształt całemu nosowi.

 

Operacja plastyczna nosa (rynoplastyka)
Pierwsza operacja plastyczna nosa, tzw. rynoplastyka może być wykonywana zarówno przy znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Rynoplastyka trwa zazwyczaj od 1 do 3 godzin oraz może być wykonana metodą „otwartą” lub „zamkniętą”.
Kolejne operacje plastyczne nosa są wykonywane zazwyczaj w celu eliminacji ewentualnych (bardzo rzadkich) problemów, które pojawiły się po pierwszej operacji. Pomimo faktu, iż defekt, który się pojawił po pierwszej operacji jest zazwyczaj mało widoczny i niegroźny, to w większości przypadków podjęcie decyzji o drugiej operacji plastycznej nosa wymaga wykonania dokładnych ekspertyz i badań. Druga operacja plastyczna nosa jest wykonywana głównie w celu udoskonalenia wyglądu nosa, nadania mu bardziej naturalnego, zharmonizowanego z całą twarzą wyglądu. Cały zabieg może przedłużyć się nawet do 6 godzin i jest przeprowadzany pod ogólnym znieczuleniem, gdyż jest znacznie bardziej skomplikowany od pierwszej operacji plastycznej nosa.

 

Planując operację zapraszamy do przeczytania kilku praktycznych porad w zakładce „Planując operację plastyczną”
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
rozwiń listę (+)

Komentarze (2)

awatar
kasiakasia napisała:
2012-08-08 10:53:12
Niestety takich niedoświadczonych chirurgów jak napisała koleżanka jest bardzo wielu. Warto przed zabiegiem upewnić się co do kwalifikacji danego lekarza, by potem nie mieć przykrych niespodzianek. Ja może nie mam idealnego nosa, ale raczej nie zdecydowałabym się na jego korektę. Owszem nos po takim zabiegu może wyglądać lepiej ale może też i gorzej.

awatar
bmacieja napisała:
2009-09-20 20:51:58
Jestem po operacji plastycznej nosa. Była ona konieczna ze względów zdrowotnych - basocelulare. Skórę na nosie uzupełniano mi skórą zza ucha. Gdy czytam o tym, jak pieknie mozna dokonac korekcji nosa przez operację plastyczną - to chce mi się płakać. U mnie chirurg spaprał robotę i wygląda to gorzej, niż było. Niestety reklamacja nie wchodzi w grę, gdyż po zagojeniu rany lekarz stwierdził, że liczy się tgo, iż pozbyłam się raka a efekt plastyczny nie jest istotny! Koszmar normalnie!

 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie