Zarejestruj / Zaloguj
Korekta odstajacych uszu - marzenie wielu dzieci

korekta uczu

Powszechnie wiadomo, że dzieci w swoim środowisku bywają okrutne i nie tolerują inności. Kogoś wyróżniającego się od ogółu od razu zauważą i przylepią mu przysłowiową „łatkę”. I tak na przykład na podwórku, czy też na placu zabaw można usłyszeć przezwiska wydobywające się z ust jednych dzieci pod adresem drugich. Przymioty te często dotyczą odstających uszu i brzmią w stylu: „miś uszatek”, „plastuś” itp.Czasami dziecko ma na tyle silną osobowość i poczucie wyższości nad innymi, że w pełni akceptuje swój wygląd czując się wyjątkowo, pomimo swoich niedoskonałości. Jednak większość dzieci w takich przypadkach płacze i samodzielnie szuka sposobów na kamuflowanie swoich braków. Zwłaszcza dziewczynki często proszą o kupowanie opasek na uszy, zapuszczają włosy, czasami nawet przyklejają sobie małżowiny uszne plastrami. Zatroskani rodzice natomiast pojawiają się w klinikach chirurgii plastycznej z problemem za dużych i odstających uszu u swojego potomstwa.

 

 

Mają wyrzuty sumienia, że operacją zaszkodzą dziecku, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabiegu często się wahają. Jednak większość z nich po spokojnej i konstruktywnej rozmowie z chirurgiem specjalistą przekonuje się do operacji. Na pierwszej konsultacji lekarze zazwyczaj odbywają z młodym pacjentem długi dialog, który ma na celu wybadanie, czy malec naprawdę chce zmienić swój wygląd. Poprzez rozmowę specjalista stara się również wytłumaczyć dziecku, iż jest ono piękne pomimo swoich odstających uszu. Innymi słowy – należy zrobić wszystko, co w mocy rodziców i chirurga, żeby malec zaakceptował siebie i swój wygląd. Jeśli jednak dziecko pomimo naszych wszelkich starań nadal będzie się czuło „odmieńcem” to można mu pomóc w inny sposób. Chirurg plastyczny w ciągu 30 - 60 minut zmieni jego wygląd. Aby chronić dziecko przed niepotrzebnym stresem związanym z akceptacją u kolegów i koleżanek zaleca się przeprowadzenie zabiegu w wieku 6-7 lat, jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły (powszechnie uważa się, że do 7 roku życia ucho człowieka jest całkowicie wykształcone).

 

Budowa małżowiny usznej
Budowa ucha oparta jest na szkielecie chrzęstnym. Jedynie malutki fragment skóry nie zawiera wsparcia chrzęstnego. Jest to tzw. płatek ucha. Chrząstka ucha decyduje o kształcie całej małżowiny usznej i stopniu jej przylegania do skóry głowy lub też jej odstawaniu. W większości przypadków typowe odstające ucho ma malutką lub w ogóle niewykształconą grobelkę małżowiny – typowy fałd w małżowinie usznej, w którym dalsza część ucha załamuje się i skierowuje się ku głowie.

 

Korekta odstających uszu - otoplastyka – ogólna charakterystyka zabiegu
Korekcja odstających małżowin usznych może być wykonywana zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Jest to stosunkowo prosty zabieg nie pociągający za sobą głębokiej ingerencji w ciało człowieka. Wykonywany on jest w znieczuleniu miejscowym (w celu wyciszenia dzieci lekarze podają im zazwyczaj lekkie środki sedatywne) i trwa maksymalnie 60 minut. Operacja polega na wykonaniu precyzyjnych nacięć w kształcie elipsy na tylnej części małżowiny usznej. Chirurg następnie odpreparowywuje skórę tak, aby odsłonić chrząstkę małżowiny usznej (zazwyczaj wycina on wrzecionowaty fragment skóry). Za pomocą igieł zaznacza on miejsca załamania przyszłego fałdu grobelki. W kolejnym etapie zabiegu odkryte chrząstki są odpowiednio modelowane (wyginane ku tyłowi) lub nacinane. Z dojścia tylnego do chrząstki zakładane są niewchłanialne szwy w celu uformowania fałdu. Dodatkowo umieszcza się wchłanialne szwy zmniejszające kąt małżowinowo-czółenkowy znajdujący się pomiędzy muszlą ucha a okostną wyrostka sutkowatego czaszki. W przypadku grubszej i masywniejszej chrząstki, lekarz może usunąć jej mały fragment w celu uzyskania bardziej naturalnego efektu ucha. Podsumowując kształtowanie prawidłowego kształtu ucha odbywa się poprzez wycięcie fragmentu chrząstki lub jej nacięcie, ale zawsze opiera się na odpowiednim jej zszyciu z ukształtowaniem nowej grobelki. Na widocznej części ucha nie ma żadnego nacięcia, jest ono idealnie schowane w fałdzie skóry. Na przedniej części ucha pozostaje jedynie lekki nadmiar skóry, w miejscu wytworzenia nowej grobelki, jednak z czasem on zanika.
Na końcu zabiegu chirurg zakłada specjalny opatrunek z maścią antybakteryjną, który jest zdejmowany po 7 dniach. Ponadto, głowa pacjenta zawijana jest bandaż elastyczny, który zapewni dobre ukształtowanie się małżowin usznych i prawidłowe ich gojenie.

 

Korekta odstających uszu - otoplastyka – rekonwalescencja
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może czuć się trochę rozkojarzony na skutek podanych leków znieczulających. Klinikę można opuścić zaraz po zabiegu, w szczególnych przypadkach pacjenci mogą pozostać w niej przez jedną noc. Z relacji tych, którzy przeszli tego typu zabiegi wynika, iż otoplastyka jest bezbolesna, jednak przez pierwsze 2-3 dni po jej wykonaniu można odczuwać delikatne pieczenie i ciągnięcie ranek (zażywając odpowiednie leki przeciwbólowe można im przeciwdziałać). Okres rekonwalescencji trwa od 7 do 10 dni. W tym czasie nie wolno myć głowy i najlepiej jest wyłączyć się z życia szkolnego, czy też zawodowego. Przez pierwsze 4 tygodnie po operacji lekarze zalecają szczególną ochronę miejsca poddanego zabiegowi. Należy unikać słońca i wiatru oraz wychodzenia na dwór, gdy panują ekstremalne warunki pogodowe. Lekarze radzą również noszenie opaski uciskowej przez 6 miesięcy po zabiegu. Po upływie tego czasu chrząstka małżowiny usznej powinna się przebudować i stać się bardziej odporna na zniekształcenia.

 

Orientacyjny koszt zabiegu
korekta małżowiny usznej: 3 000 – 4 000 PLN

 

Planując operację zapraszamy do przeczytania kilku praktycznych porad w zakładce „Planując operację plastyczną”
Zobacz, gdzie można wykonać ten zabieg:MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
MmmKnakiewicz_logo Chirurgia Plastyczna H. Knakiewicz
Wrocław, Rydygiera 30
knakiewicz@knakiewicz.com http://www.knakiewicz.com
rozwiń listę (+)

Komentarze (4)

awatar
~Koper napisał:
2012-01-24 10:29:53
Teraz dzieci są inne i jeśli chłopiec ma odstające uszy to w szkole jest słoniem i innymi przezwiskami

awatar
agf napisała:
2011-08-10 22:25:12
Sama mam trochę odstające uszy, w każdym razie na tyle, że nigdy nie czeszę się np. w kitkę, chyba , że włosy nakładam na uszy. Jednak będąc małą dziewczynką nawet o tym nie myślałam, nikt nie zwracał na to uwagi. Zaczęłam się przejmować dopiero będąc nastolatką.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2018 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie