Zarejestruj / Zaloguj
Co się dzieje z komórkami tłuszczowymi jak chudniemy?

komórki tłuszczowe

Chudnąc spalamy nasze kropelki tłuszczu. W efekcie komórka tłuszczowa pozostaje opróżniona i głodna, gotowa przyjąć następnym razem jeszcze większą porcję molekuł tłuszczowych. Pusta komórka tłuszczowa ulega spłaszczeniu.
Dieta, ćwiczenia pomogły nam spalić kropelki tłuszczu, które wydaliliśmy z organizmu. Niestety ciepłych mieszkanek dla kropelek tłuszczu nie możemy sami zburzyć.One pozostają i cichutko czekają na kolejny okres naszej słabości i apetytu, żeby znów spuchnąć do granic możliwości i ewentualnie się podzielić.

Warto jest być świadomym wyżej opisanego zjawiska. Zrozumienie tego skomplikowanego procesu spalania tłuszczu może pomóc nam w racjonalnym podejściu do diety i innych sposobów odchudzania.
W związku z powyższym, nie istnieje nic takiego, jak dieta cud i to jeszcze szybka np. 10 dniowa. Takie diety to jedynie oszukiwanie organizmu, który i tak w przyszłości weźmie z nawiązką to, co utracił przez morderczą dietę.
Mądra, zdrowa dieta trwająca czasami nawet 2 lata, da długotrwale efekty. Bo pomimo tego, że skurczymy komórki tłuszczu to jeszcze nauczymy siebie samych jak panować nad łaknieniem. Tylko umiar i nasza psychika może walczyć z puchnącymi i przebiegłymi komórkami tłuszczu. Czasami dieta i mocne postanowienia przynoszą nikłe efekt przy np. 30 kg nadwagi. Wtedy możemy myśleć o mechanicznych sposobach redukcji tłuszczu np. o liposukcji. Nawet po tego typu zabiegu, musimy mieć na uwadze, że nie zniszczyliśmy wszystkich komórek tłuszczu i wciąż są one gotowe to podziału i nabrzmiewania.

 

Spalanie tłuszczu od naukowej strony
Jeśli nie spożywamy posiłków to nasze ciało nie absorbuje substancji odżywczych. Spada wtedy poziom insuliny we krwi człowieka. Pomimo tego faktu nasze ciało zużywa energię i jeśli nie dostaje pokarmu z zewnątrz to czerpie węglowodany, białko i tłuszcze z wewnętrznych zapasów. W czasie spalania tych zapasów niektóre organy w naszym ciele produkują różne hormony, na przykład:
 - trzustka - glukagon,
 - gruczoł przysadkowy - hormon wzrostu,
 - gruczoł przysadkowy - ACTH hormon adrenokortykotropowy,
 - gruczoł nadnerczy - epinefrynę,
 - gruczoł tarczycy - hormon tarczycy.
Wymienione wyżej hormony oddziaływują na wątrobę, mięśnie oraz tkankę tłuszczową powodując przeciwne efekty do tych, za które odpowiedzialna jest insulina.
Podczas wykonywania ćwiczeń, nasze ciało spala zapasy energii. Naszym podstawowym źródłem energii jest glukoza. Niektóre narządy w ciele człowieka odżywiają się tylko glukozą np. komórki mózgowe. Organizm broni się przed przetrzymywaniem energii poprzez rozkład węglowodanów lub glikogenu w proste molekuły glukozy – proces ten nazywany jest glikogenolizą. Następnie nasze ciało rozkłada tłuszcze na glicerol i kwasy tłuszczowe w procesie lipolizy. Kwasy tłuszczowe mogą wtedy rozłożyć się na energię lub mogą być zużyte do zrobienia glukozy przez wieloetapowy proces nazywany glukogenozą.
Komentarze (5)

awatar
elwira 123 napisał:
2014-08-12 13:07:13
Właśnie, nie istnieje dieta cud. Zdrowa dieta i ćwiczenia to podstawa pięknej figury.

awatar
ona12345 napisała:
2014-06-09 17:00:22
Ja bardzo chciałabym przytyć :)

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Galeria produktów

Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie