Zarejestruj / Zaloguj
Blizny - ogólna charakterystyka chirurgicznych metod zmniejszania blizn

blizny

Każdą bliznę można potocznie nazwać „nabytym defektem skóry”. Mogą one powstać na skutek urazów, przebytych operacji lub innych zdarzeń losowych dotyczących każdej części ciała człowieka. Według niektórych osób nabyte przez nich blizny są swoistego rodzaju ozdobą ciała, znakiem ich wyróżniającym. Jednak dla wielu osób blizny, zwłaszcza te powstałe na widocznych partiach są szpecącymi znamionami, których chcą się pozbyć. Niestety blizn nie można całkowicie wyeliminować, można jedynie je zmniejszyć stosując różne metody mechaniczne, farmakologiczne i chirurgiczne.

Zabiegi chirurgiczne polegają na wycięciu zmiany. Są one najczęściej stosowane w przypadku blizn przerostowych oraz keloidów.
Efektem chirurgicznego wycięcia zmiany skórnej jest zmniejszenie blizny i sprawienie, że wygląda estetyczniej. Plastyka blizny może być wykonana jedynie u osób, które lekarz zakwalifikuje do zabiegu. Nieprawidłowa ocena stanu blizny oraz ryzyka operacji mogą doprowadzić do powstania jeszcze większej blizny niż pierwotna.

Chirurgiczne metody usuwania blizn
zależą od wielkości, rozległości i rodzaju blizny.

Niewielkie blizny
, które mają przebieg liniowy są wycinane, a na ich miejscu powstają znacznie węższe i bledsze. Chirurg podczas zabiegu stara się zamknąć brzegi rany pod jak najmniejszym napięciem, które ułatwi powstawanie ładnej, mniejszej blizny.
Czasami do zmniejszenia blizny i zmiany jej napięcia wykorzystywana jest plastyka W, Z oraz Y-V. Nazwy technik pochodzą od kształtu nacięć, które wykonywane są na bliźnie. Cięcia te przenoszą dodatkowe tkanki w obszar blizny, zmniejszając w ten sposób napięcie oraz rozkładając je w różnych kierunkach.

Rozległe blizny oraz przykurcze bliznowate
zazwyczaj są zmniejszane za pomocą przeszczepu skóry lub przy użyciu ekspandera tkankowego. Jest to rozciągliwy, najczęściej silikonowy woreczek, który wszczepiany jest pod skórę w sąsiedztwie blizny. Później przez okres około kilku tygodni wstrzykuje się w niego roztwór soli fizjologicznej. W rezultacie takiego działania powstaje w okolicy blizny nadmiar skóry, który podczas kolejnego zabiegu wykorzystywany jest do wypełnienia ubytku po wycięciu blizny.

Chirurgiczne wycięcie blizn jest zabiegiem obarczonym dużym ryzykiem powstania jeszcze większych defektów skóry, niż te pierwotne. W związku z powyższym, procedura ta powinna być wykonywana przez specjalistę. Obecnie większość chirurgów stosuje tzw. łączone terapie, które polegają na zintegrowanym stosowaniu presoterapii, krioterapii, radioterapii, nakładania opatrunków silikonowych oraz ostrzykiwaniem blizny kortykosteroidami. Takie kompleksowe działanie pozwala zmniejszyć ryzyko nawrotu blizn.

Efekty procedury widoczne są po około 9 – 12 miesiącach. Po takim okresie blizna zaczyna przybierać swój ostateczny wygląd.
Komentarze (7)

awatar
~Adam napisał:
2015-10-23 12:18:49
http://www.wp.pl/

awatar
chrismen napisał:
2014-11-04 21:08:24
Usuwając bliznę warto mieć świadomość aby ślad po jej usunięciu nie był gorszy.

przeczytaj wszystkie komentarze (+)
Zabiegi wg wskazań

14-10-06OoZ_baner_small (2)
Najnowsze kosmetyki


 
Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2020 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie