Zarejestruj / Zaloguj

Szkliwo zębów - budowa i funkcje

szkliwo
W okresie rozwoju, gdy tkanki zęba się tworzą, szkliwo zostaje wytworzone przez specjalne szkliwotwórcze komórki zwane adamantoblastami lub ameloblastami, które określają kształt danego zęba. Komórki te zanikają zaraz po wyprodukowaniu szkliwa, co uniemożliwia w razie jego ubytków odtworzenie lub zregenerowanie.

Komentarze (2) Czytaj całość…

Czym skorupka za młodu nasiąknie

mycie_zebow
Przyzwyczajanie swoich pociech do chodzenia do dentysty może zaowocować nabraniem przez nie nawyku do systematycznych wizyt u dentysty. Im wcześniej dziecko przyzwyczajone jest do widoku białego fartucha oraz dziwnych dentystycznych urządzeń, tym lepiej oswaja się ono z lekarzem.

Komentarze (5) Czytaj całość…

Problemy z dziąsłami

problemy_z_dziaslami
Jedną z przyczyn problemów z dziąsłami jest płytka nazębna. Jest ona miękkim prawie niewidocznym nalotem na zębach, składającym się głównie z bakterii. Nalot ten osadza się na zębach i rozwija na ich powierzchni.

Komentarze (3) Czytaj całość…

Zmiany w organizmie po utracie zębów

zęby, utrata
Problem utraty chociażby jednego zęba kiedyś dotknie każdego z nas. Dlatego tak bardzo ważne jest abyśmy dbali o nasze zęby. Gdy już jednak dojdzie do takiej sytuacji, nie pozostaje nam nic innego jak wizyta u lekarza stomatologa, aby jak najszybciej odbudować utracone uzębienie. Każdy z nas musi przecież czymś gryźć pokarmy, które dostarcza organizmowi.

Komentarze (5) Czytaj całość…

Zdrowe szkliwo, to piękny uśmiech

szkliwo odbudowa szkliwa
Każdy ząb zbudowany jest z takich samych struktur anatomicznych tzn. z korony oraz korzenia. Korona zęba zbudowana jest ze szkliwa oraz zębiny. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w organiźmie i pokrywa z zewnątrz całą powierzchnię zęba, aż do połączenia z korzeniem. Jest ono swoistego rodzaju tarczą ochronną, która chroni zęby, a jednocześnie sprawia, że uśmiech jest atrakcyjny. Szkliwo ochrania ząb przed bakteriami, chroni zębinę przed ścieraniem w czasie rozdrabniania pokarmów.

Komentarze (4) Czytaj całość…

Kserostomia - dlaczego ślina jest ważna?

brak_sliny
Kserotomia to schorzenie objawiające się dysfunkcją gruczołów ślinowych oraz błony śluzowej, w rezultacie których dochodzi do poważnych zaburzeń w wydzielaniu śliny.

Komentarze (2) Czytaj całość…

Korzystanie z serwisu CzasNaZmiane.pl oznacza akceptację regulaminu.
Wszelkie prawa do publikowanej treści zastrzeżone. Wykorzystywanie w innych serwisach bez zgody autora zakazane.
Copyright © 2008-2019 CzasNaZmiane.pl | All Rights Reserved

Serwis czasnazmiane.pl wykorzystuje pliki cookie zapisywane w folderze przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w regulaminie